Metanoia

Kód: 9005747

Úplný název:

Metanoia (Sehnal Jiří): Ztráty a nálezy v ozvenách casu zlatých šedesátých

Autor a popis:

Sehnal Jiří, Design studio 90, 224 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
182 Kč (250 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.10.2017 dopoledne. 
 

Děj románu je situován do počátků 60. let minulého století tehdejší Prahy, do doby, kdy člověk na každém kroku vnímal Dylanovské The times they are A-changin (časy se mění), kdy revolta střídala nonsens a kdy život často připomínal permanentní happening. Okamžiky, kdy hereze střídala víru a dny zavšivené smutkem z neúspěchů střídaly zářivé záblesky naděje.
Iluze mladého muže z malého města, který si chce prací v pražské továrně vysloužit kádrový posudek jako vstupenku ke studiu na vysoké umělecké škole, se záhy bortí. Pod vábným a matným náznakem rodící se tvůrčí svobody přetrvává zakořeněný druh vyděračství - vstupenkou ke studiu je posudek, a papír s razítkem má váhu kamene na krku.
Románem prostupuje silný étos, vrozená touha člověka po svobodě, po čemsi stabilním, co dává pocit jistoty půdy pod nohama i trvanlivost vlákna mezilidských vztahů. Prasklinami tuhého krunýře konce padesátých a začátků šedesátých let probleskuje písnička a modlitba jako světýlko poutníka v černém lese. Všestranně talentovaný romantik a rebel bloudí a pochybuje. Přemýšlí o otázkách víry a existenci Boha, o domově, o rodině. Jako odložené dítě války hledá identitu světa, který ho obklopuje, stejně jako identitu vlastní, nikdy nenalezenou. Po řadě peripetií, zbaven iluzí, vrací se domů - s prázdnými kapsami a s báglem plným nesplněných snů.
Ve druhé části románu se jako dospělý muž vrací na důvěrně známá pražská místa a konfrontuje přítomnost s minulostí zlatých šedesátých. Jeho pohled na současný porevoluční vývoj společnosti nevyznívá příliš optimisticky. Zatímco životní úroveň stoupá, úroveň života upadá. Přesto věří v Naději a Život, byť metanoia (změna směru, smýšlení) nebyla jednoduchá.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Metanoia do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Metanoia.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Metanoia (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Metanoia bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Metanoia doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé