Metanoia

Kód: 9005747

Úplný název:

Metanoia (Sehnal Jiří): Ztráty a nálezy v ozvenách casu zlatých šedesátých

Autor a popis:

Sehnal Jiří, Design studio 90, 224 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
185 Kč (250 Kč)
  / ks  
koupit
 

Děj románu je situován do počátků 60. let minulého století tehdejší Prahy, do doby, kdy člověk na každém kroku vnímal Dylanovské The times they are A-changin (časy se mění), kdy revolta střídala nonsens a kdy život často připomínal permanentní happening. Okamžiky, kdy hereze střídala víru a dny zavšivené smutkem z neúspěchů střídaly zářivé záblesky naděje.
Iluze mladého muže z malého města, který si chce prací v pražské továrně vysloužit kádrový posudek jako vstupenku ke studiu na vysoké umělecké škole, se záhy bortí. Pod vábným a matným náznakem rodící se tvůrčí svobody přetrvává zakořeněný druh vyděračství - vstupenkou ke studiu je posudek, a papír s razítkem má váhu kamene na krku.
Románem prostupuje silný étos, vrozená touha člověka po svobodě, po čemsi stabilním, co dává pocit jistoty půdy pod nohama i trvanlivost vlákna mezilidských vztahů. Prasklinami tuhého krunýře konce padesátých a začátků šedesátých let probleskuje písnička a modlitba jako světýlko poutníka v černém lese. Všestranně talentovaný romantik a rebel bloudí a pochybuje. Přemýšlí o otázkách víry a existenci Boha, o domově, o rodině. Jako odložené dítě války hledá identitu světa, který ho obklopuje, stejně jako identitu vlastní, nikdy nenalezenou. Po řadě peripetií, zbaven iluzí, vrací se domů - s prázdnými kapsami a s báglem plným nesplněných snů.
Ve druhé části románu se jako dospělý muž vrací na důvěrně známá pražská místa a konfrontuje přítomnost s minulostí zlatých šedesátých. Jeho pohled na současný porevoluční vývoj společnosti nevyznívá příliš optimisticky. Zatímco životní úroveň stoupá, úroveň života upadá. Přesto věří v Naději a Život, byť metanoia (změna směru, smýšlení) nebyla jednoduchá.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Metanoia do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Metanoia.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Metanoia (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Metanoia bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Metanoia doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé