Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými

Kód: 7308547

Úplný název:

Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými (Škarpová Marie): Šteyeruv Kancionál ceský, kanonizace hymnografické pameti a utvárení katolické identity v 17. století

Autor a popis:

Škarpová Marie, Filozofická fakulta UK v Praze, 556 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
292 Kč (395 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.9.2017 dopoledne. 
 

Kancionál český mnohostranně literárně činného jezuity Matěje Václava Šteyera (1630-1692) patří k nejobsáhlejším i nejvydávanějším bohemikálním kancionálům. Během let 1683-1764 byl vytištěn šestkrát a jeho užívání je doloženo minimálně do začátku 20. století. Obsahuje téměř 1000 českých písňových textů a více než 800 nápěvů, a to od raně středověké písně Hospodine, pomiluj ny až po písňovou tvorbu druhé poloviny 17. století.
Šteyerův zpěvník přitom nabízí zajímavé výpovědi o literárním životě doby svého vzniku i doby své recepce, o podílu hymnografie ve vernakulárním jazyce na utváření laické zbožnosti i konfesijní identity apod. Šteyerovu zjevnou snahu prezentovat shromážděný písňový fond jako doklad starobylé „pravověrné“ zbožnosti Čechů interpretujeme v širším kontextu, jako součást úsilí českých katolických intelektuálů prvních pobělohorských generací o katolickou podobu české kolektivní paměti.
Monografie tak vybízí ke studiu memoriální funkce hymnografie, ke studiu podílu českých kancionálů na konstituování konfesijní i národní identity a vůbec k reflexi vlastního vztahu k minulosti. Monografie se zabývá pouze písňovými texty Kancionálu českého, nabízí však i nejeden podnět pro hudební historii.
Kniha je zároveň pojata jako jedna z přípravných prací pro novou antologii české raně novověké duchovní písně, jež by nahradila dnes již zastaralé výbory.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Křesťanství

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Náboženství / Křesťanství / Mezi Čechy, k pobožnému zpívání náchylnými