Most do budoucnosti

Kód: 2463332

Úplný název:

Most do budoucnosti (Spurný Matěj): Laborator socialistické modernity na severu Cech

Autor a popis:

Spurný Matěj, Karolinum, 290 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
282 Kč (360 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.11.2017 dopoledne. 
 

V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století bylo kvůli povrchové těžbě uhlí zlikvidováno jedno z nejcennějších historických měst severních Čech. Náhradou za starý vznikl nový Most, který vzbuzoval veliká očekávání, ale nakonec stal symbolem úpadku i bezohlednosti československého státního socialismu.
Kniha Most do budoucnosti plasticky vypráví o životě ve starém Mostě v dekádách po druhé světové válce a zprostředkovává diskuse a vyjednávání, které předcházely rozhodnutí o jeho zbourání, i ty, v nichž se rozhodovalo o charakteru nového města.
Klíčové aspekty poválečných dějin Mostu autor zároveň vsazuje do kontextu myšlenkových i sociálních proměn v Československu i v Evropě 2. poloviny 20. století. Původně středověké město pohlcované velkolomem nebo betonová architektura nového Mostu tak pro čtenáře nezůstávají jen nesmyslnými projevy komunistické diktatury. Autor ukazuje, že jim můžeme porozumět, zapojíme-li je do kontextu vysídlení Němců a odcizení mezi lidmi a přírodou v českém pohraničí, produktivismu a technokratismu, sdíleného v poválečných dekádách velkou většinou Evropanů, či někdejší přesvědčivosti vize racionálně plánovaných měst.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Most do budoucnosti do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Most do budoucnosti.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Most do budoucnosti (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Most do budoucnosti bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Most do budoucnosti doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie České a slovenské dějiny