Mystérium kapitálu

Kód: 8706720

Úplný název:

Mystérium kapitálu (de Soto Hernando):

Autor a popis:

de Soto Hernando, RYBKA PUBLISHERS, 256 stran, jazyk - čeština, 2007

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
233 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
 

Proč kapitalismus na Západě triumfuje a všude jinde selhává? Světoznámá kniha, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a v současné době je považována za jedno z klíčových děl v oblasti politologie a ekonomie, je mimořádně důležitým příspěvkem do debaty o podstatě naší „kapitalistické“ civilizace.
Hodina velkého triumfu kapitalismu je hodinou jeho krize. Pád Berlínské zdi ukončil více než stoleté období politického soutěžení mezi kapitalismem a komunismem. Kapitalismus se jeví jako jediný myslitelný způsob racionální organizace moderního hospodářství. V daném historickém okamžiku nemá žádná zodpovědná vláda na výběr. Proč tedy kapitalismus přináší prosperitu jen zlomku světové populace?
Mystérium kapitálu si klade otázku, proč se země, které po pádu svých absolutistických či totalitních vlád otevřely své ekonomiky v největší možné míře a provedly všechna možná opatření, nedočkaly výraznějšího posunu dopředu. Proč, jak se zdá, je globalizace dobrá pro země, jakou je například Švýcarsko, ale přináší málo většině lidí v zemích rozvojových a postsovětských? Čtyři miliardy lidí v rozvojových zemích a postsovětských zemích nemohou vstupovat do světa globální ekonomiky. Jsou nuce­ni pracovat bez přístupu k právu, nemají žádnou skutečnou právní identitu, natož pak ochranu, nemají přístup k úvěrům, ke kapitálu, a tudíž prakticky žádnou možnost hospodářsky prosperovat.
Mají pravdu teoretici, kteří vysvětlují fakt, že kapitalismus v některých částech světa „funguje“ a v jiných nikoli, poukazem na kulturní odlišnosti? Nebo spočívá problém v nedostatečné právní ukotvenosti statutu soukromého vlastnictví a ve špatné právní infrastruktuře, jejímž důsledkem je nemožnost s majetkem jakkoliv disponovat a vy­tvářet tak další hodnoty?
De Sotovo pátrání po podstatě kapitálu a srovnávací rozbor fungování „kapitalismu“ založený na rozsáhlých a dlouhodobých výzkumech v různých zemích světa může inspirovat ke kritickému pohledu na evropské i české právní a správní instituce, na brzdy a překážky rozvoje podnikání.
Hernando de Soto, zakladatel a prezident Institutu pro svobodu a demokracii se sídlem v Limě, patří mezi nejvýznamnější myslitele dvacátého a jednadvacátého století. Byl jedním z hlavních hostů, kterým naslouchali účastníci setkání v Davosu v lednu 2005. Stal se laureátem Ceny Miltona Friedmana za propagaci svobody, udělované každé dva roky Institutem Cato. Světová Banka a Americká agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) prosazují pro rozvojové země řešení, které Hernando de Soto vypracoval ve své knize Mystérium kapitálu a které prakticky realizuje v rámci programu Institutu pro svobodu a demokracii. Hernando de Soto je autorem desítek odborných knih, z nichž nejznámější jsou Mystérium kapitálu a Jiná cesta.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Mystérium kapitálu do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Mystérium kapitálu.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Mystérium kapitálu (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Mystérium kapitálu bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Mystérium kapitálu doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu