Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou.

Kód: 2572315

Úplný název:

Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. (Janeček Petr):

Autor a popis:

Janeček Petr, Argo, 360 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
266 Kč (348 Kč)
  / ks  
koupit
 

Pérák je zřejmě nejslavnější českou mytickou postavou 20. století. Tento legendární fantom druhé světové války bývá popisován jako hrdina skákající po nočních střechách pomocí ocelových per připevněných na nohou a bojující proti nacistům a jejich přisluhovačům. Pérák ale nebyl jen prvním českým superhrdinou, jak se nám snaží naznačit soudobá česká populární kultura. Kniha etnologa a folkloristy Petra Janečka dekonstruuje mýtus o pérákovi vytvořený po druhé světové válce a ukazuje jeho původní podobu mnohoznačného fantoma orální kultury. Na desítkách vzpomínek dobových pamětníků, ústních vyprávění a dalších typech pramenů vykresluje původní podobu, sociální kontext a kulturní významy tohoto fascinujícího fenoménu. Zároveň dokládá jeho zahraniční původ v původně britské putovní pověsti o Spring-heeled Jackovi z druhé třetiny 19. století a ukazuje paralely českého mýtu o pérákovi z Německa, Ruska a dalších částí světa. PhDr. Petr Janeček, Ph.D. (* 1978) je pražský etnolog a folklorista. Působí jako akademický pracovník a zástupce ředitele Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy; externě přednáší na Katedře antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a od roku 2011 také zastává funkci místopředsedy České národopisné společnosti. Do roku 2013 pracoval jako vedoucí Etnografického oddělení Historického muzea Národního muzea. Hlavní oblastí jeho odborného zájmu je moderní prozaický folklor (současné pověsti, fámy, anekdoty, konspirační teorie), teorie, metodologie a dějiny folkloristiky a evropské etnologie a teoretické aspekty nemateriálního kulturního dědictví. Je autorem trojice komentovaných sbírek současných pověstí a fám z cyklu Černá sanitka (2006; 2007; 2008) které se dočkaly televizního, rozhlasového a divadelního zpracování, komentované sbírky duchařských historek Krvavá Máry a jiné strašlivé historky (2015) a více než tří desítek studií v domácích i zahraničních etnologických, antropologických a folkloristických odborných periodikách.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou..
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou. doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Mýtus o pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou.