Na vlnách BBC a Svobodné Evropy

Kód: 7260275

Úplný název:

Na vlnách BBC a Svobodné Evropy (Fried-Preissová Zuzana): Vzpomínky exilové redaktorky

Autor a popis:

Fried-Preissová Zuzana, Prostor, 296 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
217 Kč (297 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Paměti Zuzany Fried-Preissové jsou zajímavé a přínosné hned z několika důvodů. Především jako dlouholetá pracovnice zahraničního vysílání renomované společnosti BBC a později i Rádia Svobodná Evropa seznamuje čtenáře s organizací práce v BBC (např. popisuje, jak vypadal konkurz na obsazení místa redaktorky, jímž musela projít), ale i se vztahy v československé redakci, které nebyly vždy idylické. Třecí plochy byly jednak mezi Čechy a Slováky, ale zejména uvnitř slovenské části redakce mezi slovenskými nacionalisty a tzv. Čechoslováky. Při své práci se setkala s řadou osobností, např. lidmi, kteří se pracovně stýkali s prezidentem Benešem.
Cenné je také svědectví o jejím působení v mnichovské redakci Svobodné Evropy v první polovině osmdesátých let, stejně jako její líčení tehdejšího Německa, zejména jeho rozporuplný obraz, pokud jde o vztah k minulosti.
Kniha přináší rovněž postřehy z autorčiných cest napříč světem. Srovnává život v Kanadě se životem v Evropě, prostřednictvím svého druhého manžela poznává nelichotivý obraz Rakouska sedmdesátých let minulého století, který silně rezonuje s tím, jak viděl tuto zemi spisovatel Thomas Bernhard. Navštívila Izrael a viděla velmi zblízka izraelsko-palestinský konflikt. Záleží na čtenáři, zda bude vždy s jejími názory souhlasit, ale rozhodně stojí za zamyšlení.
A hodně náročný byl i její život soukromý. Jako dvacetiletá studentka se rozhodla emigrovat do Velké Británie, kde chtěla hlavně studovat. Zpočátku spoléhala na svého přítele, později manžela, který ji však po pár letech opustil. Zůstala sama s malou dcerkou, o kterou se musela postarat, což rozhodně vyžadovalo, silnou, houževnatou a cílevědomou osobnost. A že takovou osobností Zuzana Fried-Preissová opravdu je, o tom se může čtenář přesvědčit sám.

Nahlédnout do Na vlnách BBC a Svobodné Evropy Nahlédnout do Na vlnách BBC a Svobodné Evropy

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Na vlnách BBC a Svobodné Evropy do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Na vlnách BBC a Svobodné Evropy.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Na vlnách BBC a Svobodné Evropy (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Na vlnách BBC a Svobodné Evropy bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Na vlnách BBC a Svobodné Evropy doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Na vlnách BBC a Svobodné Evropy