Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce

Kód: 7461461

Úplný název:

Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce (Clark Christopher): Jak Evropa v roce 1914 dospela k válce

Autor a popis:

Clark Christopher, BB/art, 680 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
426 Kč (599 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.10.2017 dopoledne. 
 

Okamžiky, v nichž Gavrilo Princip přistoupil k automobilu, který zůstal bezmocně stát na místě, a zastřelil arcivévodu Františka Ferdinanda i jeho choť, snad patří k nejosudnějším v celém novověku. Teroristický čin ohromující účinnosti dosáhl svého cíle - původně chtěl osvobodit Bosnu od habsburské vlády a nakonec vytvořil silné moderní Srbsko, ale zároveň způsobil pád čtyř významných impérií, smrt milionů lidí a zkázu civilizace. Hrozné následky zřetězení událostí, jež ten čin rozpoutal, jsou dobře známé, zato faktory, jež způsobily, že zdánlivě prosperující a samolibá Evropa nedokázala odolat důsledkům zmíněného atentátu, jsou mnohem méně zřejmé a sporné. Christopher Clark v knize Náměsíčníci líčí, jak došlo k vypuknutí první světové války a jaké byly její příčiny. Práce čerpá z četných nových pramenů a ukazuje Evropu, jež se velice liší od obrazu, jaký známe, a soustřeďuje pozornost na Srbsko a Balkán. Clark začíná zavražděním srbského krále Alexandra I. v roce 1903 a ukazuje, že tehdejší Evropa nebyla, alespoň jak nám připadá, dnešním ostrovem záviděníhodné stability, nýbrž ji sužovaly chronické problémy. Ve skutečnosti se poté, co Německo roku 1890 odmítlo prodloužit platnost zajišťovací smlouvy s Ruskem, postupně změnila z multipolárního světa 80. let 19. století v bipolární systém rozdělený ve dvě aliance - Dohodu, uzavřenou Francií a Ruskem, k níž se později volně přidružila Velká Británie, a Trojspolek Německa, Rakouska-Uherska a jejich nespolehlivého spojence Itálie - v svět plný terorismu, bojechtivosti a nestability, v němž se „volná síť aliancí na Evropském kontinentu zapletla do konfliktů, jež se odehrávaly na Balkáně“, což dodalo sarajevskému atentátu vpravdě seismickou sílu, a který politicky řídila řada neuvěřitelně neschopných politických představitelů. Autor odhaluje, že se muži, kteří vládli Evropě a pyšnili se svou moderností a rozumností, chovali jako náměsíčníci, potáceli se od jedné krize ke druhé a nakonec sami sebe přesvědčili, že jediným východiskem je válka.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce