Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním

Kód: 8719311

Úplný název:

Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním (Hrubíšek Ivo): aeroplány pohánené šlapáním

Autor a popis:

Hrubíšek Ivo, CYKLOKNIHY, 160 stran, jazyk - čeština, 2010

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
206 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

Ojedinělý námět, u nás dosud nikým nezpracovaný.
Příběh nebeských cyklistů nás bude provázet historií lidské touhy vznést se vlastní silou a létat jako ptáci, což bylo snem lidí odedávna. Svědčí o tom kresebné a písemné nálezy objevené v kulturním dědictví starých národů. Odráží se to také v mnoha bájích, mýtech a legendách.
Po stručném nahlédnutí do nejdávnější minulosti se autor zaměřil především na šedesátá až osmdesátá léta 20. století, kdy docházelo k naplnění těchto odvěkých tužeb, kdy snahy o létání silou lidských svalů kulminovaly.
Byla to především Velká Británie, v níž se v těchto šedesátých letech zabývalo několik skupin nadšenců stavbou letadel poháněných lidskou silou - HPA (Human Powered Aircraft). Pak se jejich vývoj přenesl do USA, kde měli konstruktéři k dispozici moderní materiály „kosmické éry“, a tak nastal posun jejich stavby a létání s nimi od nadšeného amatérismu k solidnímu vědeckému přístupu. Vznikající šlapací letadla byla schopná ve své době těch nejlepších výkonů, aniž by nacházela v ostatních zemích konkurenci.
Den, který se zapsal do historie létání byl 12. červen 1979. Tehdy pilot-cyklista Bryan Allen překonal vlastní silou na stroji Gossamer Albatross kanál La Manche od britských břehů k francouzským za 2 hodiny a 29 minut. Získal tak Kremerovu cenu spojenou s vysokou peněžitou prémií 100 000 liber.
Brzy po něm následoval skvělý triumf letadla MIT Daedalus při památném letu z Kréty směrem k řecké pevnině. Tyto a další úspěchy vyvolávaly až přehnaně optimistické vize o budoucnosti šlapacích letadel. Úvahy na toto téma téměř vždy končívaly otázkou: „Čeho se dočkáme příště?“ Toť otázka, na niž není jednoduché odpovědět.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Nebeští cyklisté - aeroplány poháněné šlapáním