Neratovice 1945, fakta a vzpomínky

Kód: 8691488

Úplný název:

Neratovice 1945, fakta a vzpomínky (Novák Aleš, Čejka Martin, Dvořák Roman, Šanda Pavel):

Autor a popis:

Novák Aleš, Baron, 198 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
256 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
 

Rok 1945 přinesl Neratovicku, stejně jako celé naší vlasti, především osvobození od nacistické nadvlády. Ukončení šesti let ponižujícího protektorátu, šesti let plných plíživého strachu a obnažených lidských charakterů, šesti let, během nichž bylo zavražděno mnoho našich občanů v koncentračních táborech, na popravištích, na frontách 2. světové války.

Bohužel, dnem 22. března 1945 se Neratovice přidružily k místům, jež zaplatily válečnému běsnění další nechtěnou daň z krve a lidských životů. Bombardování Neratovic, spojené s ještě ničivějším leteckým útokem na nedaleké Kralupy nad Vltavou, bylo dlouhá léta zmiňováno jen v několika stále dokola se opakujících stručných větách. Do roku 1989 sloužila tato událost hlavně k podpoře protizápadní propagandy.

V uplynulých 25 letech byly sice zveřejněny dobové zápisy z místních kronik a několik vzpomínek pamětníků v různých tiskovinách, ale hlubší, obsáhlejší a především nestranné zpracování této tragédie chybělo. Vzhledem k nadcházejícímu sedmdesátému výročí událostí roku 1945 se město Neratovice rozhodlo vytvořit samostatnou publikaci, pojednávající o konci 2. světové války v našem městě, částečně na památku našich padlých spoluobčanů a částečně pro doplnění poznání historie Neratovic a jejich okolí.

Důležitou a velmi cennou částí knihy jsou vzpomínky pamětníků z řad stálých i bývalých občanů naší obce. Pamětníků, kterých nezadržitelně ubývá a jejichž vzpomínky nás přímo uvádějí do děje smutných i radostných událostí roku 1945 v Neratovicích.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Neratovice 1945, fakta a vzpomínky do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Neratovice 1945, fakta a vzpomínky.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Neratovice 1945, fakta a vzpomínky (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Neratovice 1945, fakta a vzpomínky bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Neratovice 1945, fakta a vzpomínky doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Neratovice 1945, fakta a vzpomínky