Neratovice 1945, fakta a vzpomínky

Kód: 8691488

Úplný název:

Neratovice 1945, fakta a vzpomínky (Novák Aleš, Čejka Martin, Dvořák Roman, Šanda Pavel):

Autor a popis:

Novák Aleš, Baron, 198 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
258 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.2.2017 dopoledne. 
 

Rok 1945 přinesl Neratovicku, stejně jako celé naší vlasti, především osvobození od nacistické nadvlády. Ukončení šesti let ponižujícího protektorátu, šesti let plných plíživého strachu a obnažených lidských charakterů, šesti let, během nichž bylo zavražděno mnoho našich občanů v koncentračních táborech, na popravištích, na frontách 2. světové války.

Bohužel, dnem 22. března 1945 se Neratovice přidružily k místům, jež zaplatily válečnému běsnění další nechtěnou daň z krve a lidských životů. Bombardování Neratovic, spojené s ještě ničivějším leteckým útokem na nedaleké Kralupy nad Vltavou, bylo dlouhá léta zmiňováno jen v několika stále dokola se opakujících stručných větách. Do roku 1989 sloužila tato událost hlavně k podpoře protizápadní propagandy.

V uplynulých 25 letech byly sice zveřejněny dobové zápisy z místních kronik a několik vzpomínek pamětníků v různých tiskovinách, ale hlubší, obsáhlejší a především nestranné zpracování této tragédie chybělo. Vzhledem k nadcházejícímu sedmdesátému výročí událostí roku 1945 se město Neratovice rozhodlo vytvořit samostatnou publikaci, pojednávající o konci 2. světové války v našem městě, částečně na památku našich padlých spoluobčanů a částečně pro doplnění poznání historie Neratovic a jejich okolí.

Důležitou a velmi cennou částí knihy jsou vzpomínky pamětníků z řad stálých i bývalých občanů naší obce. Pamětníků, kterých nezadržitelně ubývá a jejichž vzpomínky nás přímo uvádějí do děje smutných i radostných událostí roku 1945 v Neratovicích.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Neratovice 1945, fakta a vzpomínky do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Neratovice 1945, fakta a vzpomínky.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Neratovice 1945, fakta a vzpomínky (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Neratovice 1945, fakta a vzpomínky bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Neratovice 1945, fakta a vzpomínky doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Neratovice 1945, fakta a vzpomínky