Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva

Kód: 2461686

Úplný název:

Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva (kol.):

Autor a popis:

Kol., Karolinum, 343 stran, jazyk - čeština, 2009

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
186 Kč (240 Kč)
  / ks  
koupit
 

První díl pětisvazkové monografie o nových jevech v právu na počátku našeho století si klade za cíl ukázat, jakou roli hraje historická zkušenost při utváření nového práva. Kolektiv autorů z Právnické fakulty Univerzity Karlovy vyšel v pojetí svého díla z otázky, jak může být právní historie užitečná v probíhajícím proudu přeměn a tvorby nového práva a dále z otázky, jaké poznatky může právněhistorická nauka přinést pro současnou legislativu a právní teorii, jakož i pro úvahy o směřování našeho i evropského právního řádu. Při hledání příslušných odpovědí nelze vystačit jen s odkazem na to, že právo samo o sobě je historická kategorie, že proměnnost práva a jeho tvorby je historicky podmíněná, že v právu se uplatňuje princip kontinuity a že platné právo jako součást právní kultury je ovlivněno nejen domácí tradicí, ale i tradicí evropskou, vyrůstající z kořenů antického právního myšlení a práva kanonického. Právní historie nabízí totiž ještě cosi dalšího: nabízí mapu historického vývoje právního řádu. V této podobě vlastně právní historie nahrazuje společenský experiment, nahrazuje marné či riskantní pokusnictví, které často skončilo tragicky. Právní historie je tak nepochybně schopna přispět k vývoji platného práva, k současné legislativě, zásadním způsobem. Může analýzou historických koncepcí a právních teorií, stejně jako na konkrétních příkladech staré legislativy i právní praxe přinést historicky ověřitelné doklady o možnostech i nemožnostech právní úpravy společenských vztahů. To se týká nejen období do roku 1989, ale i demokratického právního řádu. Prvého proto, že jsme stále ještě ve fázi jeho překonávání. V druhém pak nejen proto, že právní praxe, soudy i advokacie, se chtě nechtě musejí vracet hluboko do 20. a leckdy i 19. století, ale činí tak i současná legislativa. 
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Odborná literatura

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Nové jevy v právu na počátku 21. století - sv. 1 - Historické impulzy rozvoje práva