Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků

Kód: 8623146

Úplný název:

Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků (Toufar Pavel):

Autor a popis:

Toufar Pavel, Start, 232 stran, jazyk - CZ, 2008

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
163 Kč (239 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 29.9.2017 dopoledne. 
 

Také naši předkové holdovali všelijakým radovánkám, nad kterými doboví mravokárci lomili rukama a psali o nich odsuzující texty. Svědčí o tom zápisky z knihy pijáckého bratrstva Petra Voka z Rožmberka, ale i četné záznamy v dávných kronikách o bohatýrských pitkách v šlechtických kruzích i mezi prostými lidmi.
Především konec 16. a začátek 17. století přinesl učiněný rozkvět hodování, nazývaného mravokárci vzhledem k množství jídla i počtu porcí zcela výstižně obžerstvím (k čemu asi sloužily kamenné žlábky pod okny hodovních síní?). K hojnosti jídla patřila i hojnost pití. Už za časů knížete sv. Václava se v Čechách popíjela medovina, kterou však z hodovních síní, hostinců, krčem i nuzných putyk brzy vytlačilo víno a pivo. Z jižních krajů pak přišla do Čech i pálenka.
Přemíra alkoholu podněcovala nejen vášně, ale také touhu po zbohatnutí, takže nastávaly učiněné žně podvodníkům falešným hrám s kostkami i kartami, které se rozmohly tak, že bývaly zakazovány městskými právy i samotným panovníkem.
Výlet do dávné minulosti zcela jistě vyvolá na našich tvářích chápavý úsměv, protože popisované hříchy přečkaly celá staletí až do dneška. Začtěte se do nejnovější knihy jednoho z nejvydávanějších a nejčtenějších českých autorů literatury faktu současnosti, s jehož dalšími čtenářsky oblíbenými knihami se můžete seznámit v produkci nakladatelství Start.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Opilci, falešní hráči a mlsní žrouti aneb ze života našich předků