Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let

Kód: 8742341

Úplný název:

Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let (Galandauer Jan, Honzík Miroslav):

Autor a popis:

Galandauer Jan, Honzík Miroslav,, Daranus, 376 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
275 Kč (399 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 22.9.2017 dopoledne. 
 

Léta viděli Češi ve svých habsburských vládcích rod, který jim nic dobrého nepřinesl, a v Haškově Švejkovi má mocnář František Josef nálepku „otlemeného idiota“. Naše první republika označila Habsburky za perfidní dynastii a komunisté tvrdili, že nás z jejich moci vymanila až záře bolševické revoluce v Rusku.
Ale přesto se už tehdy, za minulého režimu, rodila pozoruhodná kniha Osud trůnu habsburského. V osmdesátých letech směla nakonec vyjít i přes rozpaky ústřední moci a nyní se v přepracované, modernější podobě vrací k českému čtenáři znovu. A milovníci historie v ní dějiny trůnu habsburského naleznou od začátku až do konce. Od hlubšího středověku, kdy o sobě později tak slavný rod nechal znát jen kdesi na švýcarsko-švábském pomezí, přes první habsburský vzestup, kdy protřelý Habsburk Rudolf přemohl mocného českého krále Přemysla, až k doslova neuvěřitelnému rozmachu, kdy Habsburkové nevládnou jen ve Vídni nebo v Praze, ale také v Madridu a v Lisabonu, stejně jako v Bruselu, Miláně a Neapoli, a patří jim ohromná území v Americe, Asii a Africe. Jsou ze všech panovnických rodů nejmocnější a mluví se o tom, že získají světovládu. Nezdaří se to, samozřejmě, protože každý tlak nakonec vyvolá reakci a síly se po spoustě prolité krve vyrovnají.
A my si můžeme říct - co vlastně dala habsburská moc českým zemím? Bílou horu? Cizí šlechtu, která tu časem zdomácněla, viz aktuální příklad rodu Schwarzenbergů? Spravedlivě řečeno - habsburská říše uchránila střed Evropy před náporem Turků, islám se do rakouských a českých zemí nedostal. Monarchie dala našim zemím hodnotnou správu a řád a nebránila českému národnímu obrození. Ostatně císař Franz Josef přispěl nemalou částkou na pražské Národní divadlo.
Říše se rozpadla v závěru první světové války a poslední habsburský panovník Karel zemřel v exilu na portugalské Madeiře. Bohatě ilustrovaná kniha Osud trůnu habsburského líčí i jeho dobrodružnou snahu vrátit se na trůn alespoň v Budapešti a vypráví na 376 stranách o Habsburcích podrobně a s mnoha výraznými detaily. Všímá si jejich omylů a chyb, ale nepomíjí ani jejich silné stránky - výjimečně schopné anebo zajímavé vládce, velmocenskou roli říše a tradiční habsburskou houževnatost.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let (hodnotilo 3 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Osobnosti a osudy

 
Knihkupectví / Historie / Osobnosti a osudy / Osud trůnu habsburského - Příběh rodu, který se stal nejmocnějším na světě a skoro 400 let