Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška

Kód: 2002658

Úplný název:

Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška (Bažant Jan): Zobrazení mýtu od počátku do dneška

Autor a popis:

Bažant Jan, Academia, 512 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
525 Kč (750 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.3.2018 dopoledne. 
 

Ztvárnění antických mýtů jsou dnes pro většinu lidí nesrozumitelná. A to je škoda. Cílem této knihy je, aby neohrožený Perseus, hrůzná Medusa, obětavá Danae, krásná Andromeda a tajemný Pegas znovu promluvili. Publikace ovšem není určena pouze odborníkům, její text je v podstatě komentářem k autentickým pramenům – textům a především k pěti stům typických zobrazení Perseova mýtu.

Na zadní straně obálky je fotografie antické římské gemy s hlavou Medusy, která s největší pravděpodobností pochází zesbírky Karla IV. Patří ke vzácným předmětům, o nichž můžeme říci, že je český král a císař římský měl v ruce, pozorně si je prohlížel a přemýšlel o nich. Tyto úvahy ovlivnily podobu koruny římského krále, která vznikla v Praze roku 1349. Proč do její výzdoby Karel IV. začlenil antické gemy s hlavami Medusy? Co pro něj tato zobrazení znamenala a jak si mýtus o Meduse vykládal? To jsou otázky, na které tato monografie hledá odpovědi. Chce čtenářům ukázat, že všechna zobrazení Persea a Medusy – obrazy, reliéfy i sochy – v kultuře poantické Evropy jsou stejně pozoruhodná jako vznik a vývoj tohoto mýtu ve starověkém Řecku. Čtenáři se v předkládané knize mohou podrobně seznámit s vývojem gramatiky a slovníku těchto zobrazení od antiky až po současnost. Nejstarší památky jsou z 2. tisíciletí před Kristem, nejmladší je ze současnosti – a tato díla pocházejí nejen z celé Evropy, ale i z Předního východu či Severní Ameriky. Mezi vybranými obrazy a sochami inspirovanými Perseovým mýtem jsou i nejvýznamnější zobrazení, která vznikla v českých zemích. A proč právě mýtus o Perseovi? Od svého vzniku byl spjat s viděním a zobrazováním, na němž je naše dnešní kultura postavena.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Humanitní vědy

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Humanitní vědy / Perseus a Medusa - Zobrazení mýtu od počátku do dneška