Počátky českobudějovické diecéze

Kód: 7429596

Úplný název:

Počátky českobudějovické diecéze (Svoboda Rudolf):

Autor a popis:

Svoboda Rudolf, Vyšehrad, 264 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
198 Kč (248 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha je věnována prvním šedesáti letům existence českobudějovické diecéze, tj. rokům 1785-1845, která pokrývají episkopáty prvního a druhého českobudějovického biskupa – Jana Prokopa Schaaffgotsche a Arnošta Konstantina Růžičky.
Nejprve kniha popisuje období před založením biskupství (1. kapitola), konkrétně církevně-politické dění za vlády císařovny Marie Terezie (1740-1780) a státní církevní politiku za samostatného panování jejího syna Josefa II. (1780-1790). Následující kapitola se věnuje stavu církve na jihu Čech v čase tereziánských a josefínských reforem (2. kapitola).
Dalším tématem, které kniha zpracovává (3. kapitola), je samotný proces založení českobudějovické diecéze. Následující část knihy (4. kapitola) je věnována diecézi za působení jejího prvního biskupa v letech 1785-1813. Jedním ze Schaaffgotschových nejbližších spolupracovníků byl Arnošt Konstantin Růžička, který v diecézi působil od roku 1794 jako kanovník. Roku 1797 jej Schaaffgotsche jmenoval svým generálním vikářem, a tím se z něho stal jeho nejbližší spolupracovník při řízení diecéze. Po Schaaffgotschově smrti byl Růžička pověřen vedením diecéze a roku 1815 byl jmenován českobudějovickým biskupem (5. kapitola). Poslední část knihy (6. kapitola) se věnuje diecézi za Růžičkova episkopátu, tj. v letech 1815-1845.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Počátky českobudějovické diecéze do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Počátky českobudějovické diecéze.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Počátky českobudějovické diecéze (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Počátky českobudějovické diecéze bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Počátky českobudějovické diecéze doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Počátky českobudějovické diecéze