Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích

Kód: 7308683

Úplný název:

Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích (Holý Jiří, Nichtburgerová Hana): Komentovaná antologie textů

Autor a popis:

Holý Jiří, Nichtburgerová Hana, Univerzita Karlova, 126 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
115 Kč (150 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha je antologií textů, ohlasů na ně a komentářů k nim a skládá se ze tří oddílů. První představuje židovská témata u českých romantických autorů, K. H. Máchy a J. J. Kolára. Zde jsou představeny pozitivní postavy Židů jako příslušníků národa bez vlasti nebo Žida jako ušlechtilého českého patriota. Druhý oddíl uvádí díla německých romantiků, která působila i v českém kulturním kontextu. Zde jsou prezentovány negativní stereotypy Židů: proslov A. von Arnima „O zvláštnostech židovství“, ostrý útok proti Židům, a pohádka bratří Grimmů „Žid v trní“. V třetím oddílu jsou pak zastoupeni autoři ze skupiny Junges Böhmen/Mladá Čechie, liberálně orientovaní a zasazující se o spolupráci Čechů, Němců a Židů: články básníka a esejisty V. B. Nebeského, česky i německy psané básně a prózy Siegfrieda Kappera a úryvek z německy psané novely od Leopolda Komperta. Kapper byl první autor z židovského prostředí v českých zemích, který vydal českou básnickou sbírku a programově se hlásil k českému vlastenectví. Kompert, rovněž pocházející z Čech, zobrazoval nelehké soužití českých Židů a Čechů a plédoval pro vzájemné porozumění.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Podoby Židů v literatuře doby romantismu v českých zemích