Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání

Kód: 2071171

Úplný název:

Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání (Márquez Gabriel García):

Autor a popis:

Márquez Gabriel García, Odeon, 208 stran, jazyk - čeština, 2005

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
159 Kč (199 Kč)
  / ks  
koupit
 

Téma samozvaného diktátora je pro latinskoamerickou literaturu poměrně typické, dokonce až obsedantní, a objevuje se v řadě děl. Zatímco například kubánský prozaik Alejo Carpentier zvolil ve svém díle Náprava dle metody přesný dobový a sociální rámec, a podobně Haiťan René Depestre nenechává v románu Jako o závod nikoho na pochybách, o jakou zemi či vládce jde, García Márquez zpracoval látku jinak: zamířil k parodii a satiře. Charakteristický styl vyprávění, příznačný pro Sto roků samoty, je zúžen na několik bizarních motivů ze života dosazeného tyrana. Spisovatel překvapuje až hypertrofií obrazů a scén, kdy se ve stále nových obměnách kupí obludné fikce, krouživými pohyby děje a anachronismy je popírán lineární čas, kdy se logika jeví jako naprosto nepotřebná a skutečnost je obrazně řečeno trhána na kusy. Společně s tím se čtenář musí zorientovat v netradiční podobě textu, který je interpunkčně téměř nepřerušován. Autor místo klasické přímé řeči přechází z jedné osoby na druhou, splétá postavu vypravěče s jednajícími osobami, a vytváří tak podivuhodný obraz "reality". Skvěle se mu daří zkomponovat rekviem nad figurou jednoho samovládce. Zároveň Márquez nastoluje otázku moci obecně, v románu zaznívá i rozměr existenciální a v neposlední řadě zde hrají svou roli symbolika a motivy smrti, charakteristické pro období barokní.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Podzim patriarchy - 2. vydání, v EMG 1. vydání doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Světová současná literatura