Pohádkář Zdeněk Troška

Kód: 9042147

Úplný název:

Pohádkář Zdeněk Troška (Čermáková Dana):

Autor a popis:

Čermáková Dana, Imagination of people, 208 stran, jazyk - CZ, 2009

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
68 Kč (99 Kč)
  / ks  
koupit
 

Sluníčko, pohodář, bavič, milovník života, lidí, české krajiny a dobrého jídla, ale také dokonalý profesionál, který na place nikdy nekřičí, neškrtí herečky a netýrá komparz, ale nemilosrdně vyhodí každého, kdo si neplní své úkoly. Jedněmi je milován, druhými zatracován (nutno podotknout, že těch prvních je nesrovnatelně více). Nejkontroverznější, nejkonzervativnější a nejveselejší český režisér, který si vzal do vínku pokračovat v té nejlepší tradici české filmové pohádky (není divu, když ho řemeslu učil nestor českého filmu pro děti Bořivoj Zeman) a české lidové komedie. To se mu nepochybně podařilo, protože jeho trilogie z prostředí jihočeské vesnice Slunce, seno… se stala ve své době bestsellerem a dnes je kultovní sérií, jejíž popularita neklesá ani po víc jak dvaceti letech. Jeho pohádky Princezna ze mlejna I a II a Z pekla štěstí I a II trhaly návštěvnické rekordy, které jim v době jejich uvedení na plátna kin mohla závidět většina českých i zahraničních filmů (předčily třeba Pána prstenů nebo Šestý smysl…). A jeho další trilogie, lidová komedie Kameňák postavená na jednoduchém, ale geniálním nápadu - anekdotách, nemá dosud v návštěvnosti v kinech a ve sledovanosti na televizní obrazovce obdoby.
A to je základní Troškův problém - popularita jeho snímků podle kritiků neodpovídá jejich kvalitě. Nemyslí tím ani tak jeho pohádky, protože tvorba pro děti se u nás těší pramalému zájmu jak kritiků, tak zejména producentů z řad filmových studií i televizí státních či soukromých, ale hlavně jeho Kameňáky, které prý urážejí dobrý vkus.
Jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších českých režisérů si z toho však nic nedělá, protože jediným měřítkem kvality jeho snímků jsou pro něj diváci a jejich zájem. Ostatně pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci se dostalo i uznání kritiků.
Zdeněk Troška navíc „neumí“ jen pohádky a skvělé komedie, ale dokáže skvěle režírovat i operu. Není mu cizí ani muzikál. Hamlet podle Janka Ledeckého, kterého Troška režíroval, patří k nejúspěšnějším.
Kniha zkušené publicistky nabízí ucelený a vyvážený pohled na dosavadní tvorbu „nejlidovějšího českého režiséra“. Není zatížena ani předpojatostí kritiků ani přílišným obdivem diváků.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Pohádkář Zdeněk Troška do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Pohádkář Zdeněk Troška.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Pohádkář Zdeněk Troška (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Pohádkář Zdeněk Troška bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Pohádkář Zdeněk Troška doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literární biografie