"Pojd s námi budovat pohranicí!“

Kód: 7260337

Úplný název:

"Pojd s námi budovat pohranicí!“ (Wiedemann Andreas): Osídlování a promena obyvatelstva bývalých Sudet 1945–1952

Autor a popis:

Wiedemann Andreas, Prostor, 472 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
330 Kč (447 Kč)
  / ks  
koupit
 

Dukladná práce nemeckého historika Andrease Wiedemanna mapuje druhou a méne známou cást procesu, pri kterém došlo k vubec nejvetším presunum obyvatelstva v ceských zemích v historii – celkem se vyhnání a znovuosídlování bezprostredne týkalo peti milionu lidí.
První skupiny ceských pristehovalcu zacaly pricházet do pohranicí již brzy po skoncení války, ješte v dobe, kdy se zde nacházelo nemecké obyvatelstvo, což vedlo k vetšímu napetí a tlaku na vypuzení Nemcu. Od konce léta 1945 vzal koordinaci a organizaci osídlování do rukou stát prostrednictvím ministerstev a dalších institucí vcetne Osídlovacího úradu. Soubežne s vysídlením nemeckého obyvatelstva pricházelo do pohranicních mest a obcí v Sudetech zhruba 1,3 milionu Cechu z vnitrozemí a 200 tisíc Cechu a Slováku z jiných evropských zemí. Osídlování však ani zdaleka neprobíhalo hladce – príchozích nebyl dostatek, aby nahradili puvodní usedlíky – a rovnomerne: nové obyvatele nejméne pritahovaly odlehlé pohranicní oblasti na západe Cech ci místa s nesnadno obdelavatelnou pudou jako v nekterých jihoceských regionech. Pocet obyvatelstva se celkove snížil o tretinu a zmeny byly velmi dramatické, pohranicí se potýkalo s ohromným nedostatkem pracovních sil, zaniklo 70 tisíc živností a bylo zrušeno 8 tisíc továren…
Autor upozornuje, že osídlování bylo od pocátku doprovázeno mnohými negativními jevy: v pohranicních oblastech se pohybovaly ozbrojené bandy, partyzáni, ale i zbytky oddílu Werwolfu. Rozebírá mj. motivy, které vedly jednotlivé skupiny (vnitrní migranty i migranty ze zahranicí) k tomu, aby se vzdaly dosavadního zpusobu života a zvolily pomerne dobrodružnou cestu do neznáma.
Analyzuje vztahy a konflikty mezi jednotlivými skupinami pristehovalcu a jejich pomer k puvodním – nemeckým i ceským – starousedlíkum, rovnež rozdíly mezi pristehovalci z vnitrozemí a Cechy a Slováky ze zahranicí (napr. z Volyne, Rumunska, Madarska ci Nemecka). Jeho tématem je také obtížné vytvárení spolecné identity obyvatelstva v pohranicních oblastech, úzce spojené s nacionální propagandou a agitací. Autor vysvetluje, proc KSC vyhrála v pohranicních okresech s vetší prevahou než na celostátní úrovni (53 procent versus 40 procent) a jakým zpusobem dopomohlo osídlování pohranicí k úplnému uchvácení moci komunisty a poté i k hladšímu prubehu kolektivizace zemedelství.
Wiedemannova práce prináší jak ohromné množství podrobných a vetšinou neznámých informací, tak všestranný a syntetický pohled na proces znovuosídlování pohranicí po druhé svetové válce, jehož dusledky jsou dodnes patrné.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit "Pojd s námi budovat pohranicí!“ do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s "Pojd s námi budovat pohranicí!“.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení "Pojd s námi budovat pohranicí!“ (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na "Pojd s námi budovat pohranicí!“ bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S "Pojd s námi budovat pohranicí!“ doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / "Pojd s námi budovat pohranicí!“