Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk

Kód: 7335415

Úplný název:

Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk (Burleigh Michael): Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. svetové války

Autor a popis:

Burleigh Michael, LEDA, 516 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
431 Kč (598 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

Ve velkolepém panoramatickém záběru onoho dlouhého evropského století od Francouzské revoluce (1789) do pruského masakru civilistů ve Flandrech (1914) líčí významný anglický historik politický zápas křesťanských církví s emancipačním, liberálním národním státem na pozadí humanistických kultů - Robespierrova jakobínského deismu, comtovské Velké bytosti lidstva, saint-simonovského a marxistického beztřídního ráje budoucnosti - s jejich zatím ještě komickou, protože předtotalitní občanskou liturgií a rituály odvozenými z křesťanství.

Politická náboženství měla paradoxně původ v racionalismu osvícenství, tedy v osvícenském kultu člověka, osvěty a rozumu, z něhož vychází i prakticky celá historiografie 20. století, která považuje náboženství za pouhou dekoraci socioekonomického vývoje, aniž by zaregistrovala, že se sekularizovala pouze Evropa. Klíčem k porozumění evropskému vývoji je právě rozumářská utopická víra v dokonalé společenské uspořádání, jež zatratila křesťanskou transcendenci i posmrtnou spásu a stává se vražedným plánem na totální přestavbu tohoto světa - předznamenaným už jakobínskou genocidou ve Vendeé. Burleigh názorně dokládá, jak v kotli pozemských ideologií ve století stále ještě křesťanském dozrávaly plány, z nichž se později zrodila dvojčata nacionálního a internacionálního socialismu. Dílo na výsost aktuální možná povede i k zamyšlení nad budovatelským plánem nové Evropy.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Pozemské mocnosti - Politická náboženství od Velké francouzské revoluce do 1. světové válk