Právnická dvouletka

Kód: 8728452

Úplný název:

Právnická dvouletka (Bláhová Ivana): Rekodifikace právního rádu, justice a správy v 50. letech 20. století

Autor a popis:

Bláhová Ivana a kolektiv, Auditorium, 416 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
245 Kč (340 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.9.2017 dopoledne. 
 

Pojem právnická dvouletka označuje období let 1948-1950, kdy došlo k zásadním změnám v československém právním řádu. Přestože dnes svým označením připomíná spíše hospodářské pětiletky, týkala se právnická dvouletka výlučně tvorby práva, výstavby nového, lidově demokratického právního řádu. Ministerstvo spravedlnosti přijalo přípravu nových jednotných, lidových a lidu srozumitelných právních předpisů jako svůj socialistický závazek.
Tato kniha mapuje období právnické dvouletky od jejího vyhlášení v létě 1948, až do konce roku 1950, kdy byly přijaty poslední z nových kodexů. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány organizaci práce na ministerstvu spravedlnosti, činnosti politické komise, jako nejdůležitějšího orgánu právnické dvouletky, i činnost komisí a subkomisí připravujících osnovy jednotlivých kodexů. Čtenář tak dostává jedinečnou možnost nahlédnout za oponu na jeviště legislativní práce konce 40. let a poznat, jak vznikaly kodexy práva rodinného, občanského, ale i trestního soudního i správního.
Autoři v knize osvětlují nejen pozadí přípravy a politické vlivy na vznik lidově demokratického právního řádu, ale i přinášejí nový pohled na přejímání sovětských vzorů do československého práva. Stranou zájmu však nezůstaly ani některé další, s právem spojené fenomény přelomu 40. a 50. let 20. století. Samostatná kapitola je věnována reformě vysokého školství, ale i táborům nucené práce a cenzuře.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Právnická dvouletka do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Právnická dvouletka.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Právnická dvouletka (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Právnická dvouletka bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Právnická dvouletka doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu