Pravým okem

Kód: 7325211

Úplný název:

Pravým okem (Ruczaj Maciej, Szymanowski Maciej): Antologie soucasného polského politického myšlení

Autor a popis:

Kol., CDK, 204 stran, jazyk - čeština, 2010

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
74 Kč (100 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

V zahraničí je současné Polsko často vnímáno jednostranně - očima levicově-liberálních elit. Podívejte se na ně nyní „pravým okem".
Po roce 1989 „jsme chtěli vstoupit do postmoderního ráje, jehož brány byly před námi tak dlouho uzavřeny. Chtěli jsme se přitulit k matce Evropě..., být bezstarostnými, šťastnými obyvateli Venuše, planety, kde budeme osvobozeni od tíhy zodpovědnosti za vlastní budoucnost." Antologie Pravým okem je záznamem procesu dekonstrukce této iluze a zpochybnění dogmat prvních let éry transformace v Polsku, ale i v celé střední Evropě.
Musíme se vzdát vlastních politických a kulturních tradic, abychom se stali pravými Evropany? I když se chceme dívat vpřed, proč musíme nutně zapomenout na minulost? Znamená evropská integrace, že mizí zodpovědnost za vlastní státnost? Tyto otázky si kladou nejvýznamnější polští konzervativní a konzervativně-liberální komentátoři a publicisté. Jejich hlas je v Polsku posledních let stále více slyšet: „sémantická revoluce" ve veřejné debatě, jejímiž strůjci byli autoři textů této antologie, je jedním ze zdrojů pádu post­komunistické levice a zdrcující převahy pravicové a středo-pravicové orientace na polské politické scéně od roku 2005. Platnost jejich úvah však není omezena pouze na polské prostředí: tyto texty mají za úkol provokovat a vybízet k zamyšlení i nad dilematy české a světové politiky.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Pravým okem do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Pravým okem.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Pravým okem (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Pravým okem bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Pravým okem doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura