Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte

Kód: 8762435

Úplný název:

Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte (Doerry Martin): ...a v pekle se ušpiníte

Autor a popis:

Doerry Martin, AOS Publishing, 224 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
359 Kč (499 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.1.2018 dopoledne. 
 

Autentické rozhovory s lidmi, kteří přežili holokaust

Nad vzpomínkami se pomalu stahují mračna. Poslední, kteří přežili holokaust a pronásledování evropského židovství, brzy utichnou. Mnozí z nich o své útrpné cestě koncentračními tábory, o útěku či emigraci vyprávěli, jiní celý život mlčeli, svoje vzpomínky si nechali pro sebe nebo se pokusili zapomenout.
Toto mlčení už brzy zavládne navždy. Dále pak bude muset být tato skutečnost zprostředkovávána pouze prostřednictvím historiků a potomků těch, kteří přežili. Ale jaké mohou být vzpomínky „z druhé ruky“? Budou další generace vůbec ještě schopné pochopit dimenzi těchto zločinů, když už nebude moci žádný z bývalých vězňů koncentračních táborů, žádný emigrant vyprávět o vlastních zážitcích?
Tomuto účelu by měla posloužit i tato kniha. V rozhovorech s 24 přeživšími (včetně několika Čechů, mezi jinými i spisovatele Ivana Klímy) jsou popsány typické životní osudy pro biografii evropského židovství ve 20. století.
Nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel, který přežil Osvětim a Buchenwald, odpovídá na tyto otázky optimisticky: „Každý, kdo dnes naslouchá některému ze svědků, stane se sám svědkem.“
Ale odkud Wiesel bere tuto naději? Čím se mohou svědkové svědků v budoucnosti legitimovat? Nemohou být té věci tak znalí, chybí jim to nejdůležitější: neochvějná důkazní hodnota vlastního JÁ, aura autenticity.
Na druhou stranu: jiná alternativa neexistuje. Další generace se musí nutně ujmout obrovské zodpovědnosti. Musí vyslechnout poslední svědky a jejich poselství zprostředkovat dál, i když takový počin bude z generace na generaci těžší.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie válek

 
Knihkupectví / Military / Historie válek / Prošli jsme peklem …a v pekle se ušpiníte