Rok v zahradě

Kód: 7246359

Úplný název:

Rok v zahradě (kol.):

Autor a popis:

Kol., MOTTO, 0 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
300 Kč (329 Kč)
  / ks  
koupit
 

Praktický a přehledný rádce pro každý měsíc v roce. I pro ty, kdo na ni nemají moc času, a pro úpné laiky. Autorky spolupracují a publikují v přílohách MF DNES Kniha je velmi přehledně graficky upravena podle měsíců, dvojbarevná, s místem pro poznámky, záložkou a je bohatě ilustrována. Kniha respektuje naše přírodní klima a vychází z místních podmínek . Skoro 500 stran velkého formátu !!

• Jak si rozvrhnout práce na zahradě
• Jak se starat o dřeviny
• Domácí zelená lékárna
• Péče o trávník
• Zavlažování
• Recepty měsíce
• Jak zpracovat ovoce
• Ekologická péče o zahradu
• Jak vybudovat skalku
• Péče o pokojové květiny
• Výsadba růží
...a další nápady a rady nejen do zahrady


Krása a užitek zelených zdí

Řadě majitelů zahrad může živý plot vyřešit mnohé problémy. Izoluje zahradu od hlučného a prašného provozu, je clonou proti nežádoucím pohledům, chrání před větrem, opticky vymezuje zahradu a hlavně je při správné péči velmi dekorativní. Pěkný živý plot však docílíte jen tehdy, jestliže vyberete keře či stromy vhodné pro podmínky své zahrady, před vysázením připravíte půdu a zvolíte správný termín výsadby. Před vlastním výběrem rostlin do živého plotu si však odpovězte na tyto otázky: Jak má být plot vysoký? Chcete aby byl stále zelený? Kolik času mu chcete věnovat?

Živé ploty patří doslova k základnímu vybavení každé zahrady. Přirozeně, že můžete vysokými laťkovými ploty zabránit nežádoucím pohledům zvědavců, betonovými obrubníky a palisádami udržet rostliny v jejich záhonech a třeba stěnami z lehkého plastu chránit odpočívadlo před průvanem. Ale mnohem příjemnější a krásnější jsou živé zelené ploty! Stromy a keře vysazené do řad všechny tyto úlohy plotů a plůtků ochotně převezmou a navíc přispějí ke zlepšení ovzduší právě na vaší zahradě.

Funkce živého plotu určuje výšku rostlin

Pokud chcete pozemek od ulice nebo od sousedů oddělit živým plotem, měli byste při výběru dřevin brát ohled na prostorové možnosti a podmínky pozemku. Kde je prostor pro živý plot široký pouze jeden metr, je určitě stříhaný živý plot správnou volbou, zatímco na větších plochách můžete uvažovat také o víceřadém volně rostoucím živém plotu.

Aby zelená bariéra dobře splnila svůj účel, musí být dřeviny vysoké něco přes 1,5 metru. Příliš vysoký plot na hranici pozemku by totiž mohl nepříjemně zastínit vaši i sousedovu zahradu a navíc byste ho obtížně udržovali. Rozdělení prostoru uvnitř zahrady nejlépe zajistí malé skupinky keřů s výškou do 1 metru. Nízké plůtky sloužící jako obruba záhonů udržujte ve výšce do 50 cm. Do plůtků držících pevné rovné linie je u nás nejhodnější zakrslý zimostráz či neopadavý dříšťál.

Tykev špagetová – specialita na malé zahrady

Tak mnohostranně jako tykev se dá v kuchyni připravovat jen málokterá zelenina. Žádná z nich také nezahrnuje tak obrovský počet odrůd. Hitem posledních let je tykev špagetová, jejíž nejnovější odrůdy mají slabší vzrůst než původní odrůdy a hodí se proto i do malých zahrádek. Po sklizni plody tykve špagetové vydrží až do zimy. Menší plody se vaří v celku. Před vařením je však třeba slupku na několika místech propíchnout. Větší plody je třeba rozpůlit, odstranit z nich jádřinec a pak je vařit ve vodě nebo péci v troubě. Bělavá dužnina se rozpadá na nudličky podobné špagetám. Po okořenění se podává jako výborné vegetariánské jídlo, příloha k masu a vhodná je i jako zavářka do polévek. Ačkoliv je tykev nazývána „císařovnou zahrady“, jedná se o skromnou rostlinu, jejíž pěstování je velice snadné. Pro pěstování ve volné půdě v zahradě je třeba rostliny předpěstovat v květináčích a vysadit je na venkovní záhon až po „ledových mužích“, tedy v druhé polovině května. Při výsevu dbejte na to, abyste semínko správně umístili do zeminy! Semena tykví jsou na jednom konci oblá a na druhém špičatá či uťatá. Právě na uťatém konci vyroste první kořínek. Proto směřujte tento uťatý konec při výsevu dolů. Tykvím se daří v každé kypré a humózní půdě. Tykve preferují osluněná stanoviště, ale rostou dobře i na polostinném stanovišti. Čím více je však stanoviště zastíněné, tím plody hůře vyzrávají.

Podzimní výsadba jarních cibulovin

Většina milovníků květin tvrdí, že první jarní květy jsou nejkrásnější. A právě jarní cibuloviny patří k prvním nositelům barev a vůní v začínající sezóně. Nyní nastala nejvhodnější doba pro výsadbu krokusů, narcisů, tulipánů a mnohých dalších druhů. Správným výběrem odrůd a odstupňováním doby květu tak můžete zahradní „divadelní sezónu“ zahájit již v únoru.

Drobné cibuloviny lze pěstovat na nejrůznějších místech zahrady, nesnášejí však přílišné mokro a nejlépe jim vyhovuje středně těžká a dobře propustná půda. Těžší půdy je potřeba před výsadbou řádně prokypřit a smísit s hrubým pískem. V hůře propustných jílovitých půdách můžete cibulovinám připravit před výsadbou drenážní lože ze štěrku nebo drobných úlomků kamenů. Příliš lehké písčité půdy naopak vylepšíte přidáním kompostu nebo zahradnického substrátu.

Při výsadbě napněte sílu a fantazii

 

Protože u mnohých druhů jsou jednotlivé rostlinky poměrně nenápadné, vysazujte jich vždy více pohromadě. Při výsadbě zapojte svou fantazii a představte si, jak hezky budou vypadat rozkvetlé cibuloviny sestavené do barevného obrazce. Rozmyslete si, jaké motivy a barvy byste chtěli na jaře s květy vytvořit – mohou to být růžice, čtverce či kruhy, šachovnicový vzor, nebo třeba jen pestrobarevné ostrůvky.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Rok v zahradě do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Rok v zahradě.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Rok v zahradě (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Rok v zahradě bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Rok v zahradě doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Zahrada