Rusko: prokletí impéria

Kód: 7325373

Úplný název:

Rusko: prokletí impéria (Rojek Pawel): Zdroje ruského politického chování

Autor a popis:

Rojek Pawel, Centrum pro studium demokracie, 155 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
146 Kč (198 Kč)
  / ks  
koupit
 

Současný polský filosof a sociolog Paweł Rojek (1981) analyzuje v knize Rusko: prokletí impéria historické a ideové kořeny politického rozhodování současného Ruska.

Co bylo rozhodujícím popudem agrese vůči Ukrajině? Jde o výron ruského nacionalismu a jeho snahy o sjednocení a obranu „ruského světa“ před cizími vlivy, nebo jde o symptom návratu k expanzivní ideji impéria? Autor se podrobně z historického hlediska zabývá třemi tradičními dilematy Ruska: Je nositelem křesťanského poselství carova moc, nebo ruský lid? Je třeba depozitum křesťanské víry pouze chránit, nebo také šířit do světa? Je poslání Ruska pouze náboženské, nebo má také svůj světský rozměr? Dále pak rozvíjí úvahy o propojení náboženství s politikou a náboženství s národem v dějinách Ruska a zabývá se také koncepcí Moskvy jako „třetího Říma“.
Tato historická dilemata mají překvapivě silný vliv i na současné podoby ruského vnímání sebe sama a role země ve světě.

Hlavním cílem Rojkovy knihy je prezentace ideového zázemí Putinovy politiky. Ta je tvarována střetem dvou geopolitických koncepcí: euroasianismu Alexandra Dugina a insularismu Gleba Pavlovského a Vladislava Surkova. Kniha Rusko: prokletí impéria tak poskytuje jedinečnou příležitost pro hlubší pochopení událostí, které výrazně ovlivňují dnešní Evropu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Rusko: prokletí impéria do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Rusko: prokletí impéria.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Rusko: prokletí impéria (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Rusko: prokletí impéria bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Rusko: prokletí impéria doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu