Růžena Grebeníčková a její rukopis

Kód: 8789930

Úplný název:

Růžena Grebeníčková a její rukopis (Špirit Michael): Studie – komentár - bibliografie.

Autor a popis:

Špirit Michael, Institut pro studium literatury, 664 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
325 Kč (440 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

Kniha se váže k souběžně vydávanému výboru z prací Růženy Grebeníčkové O literatuře výpravné. Úvodní studie přibližuje způsob autorčina psaní a na vybraných příkladech se pokouší rekonstruovat postupný vznik jejích textů. Zabývá se kritickým navazováním R. Grebeníčkové na různé inspirační zdroje a ukazuje, že polemický vztah nemusí být založen pouze na vyhraněném odporu, ale rovněž na základní shodě vůči pojednávanému tématu. Studie též zkoumá autorčiny metody jak při vydávání překladů, tak při plánování vlastní, nakonec nerealizované knihy. Součástí úvodní práce je podrobná chronologie života a díla R. Grebeníčkové.

Následující komentář je vedle studie a aparátu ve výboru O literatuře výpravné nejrozsáhlejší částí výkladového celku, v němž editor zpravuje o vzniku jednotlivých studií, o autorčiných námětově příbuzných pracích, které s pojednávanou látkou souvisejí nebo rozvíjejí motiv v původním textu jen zmíněný, o jejich podnětech, na něž Grebeníčková většinou polemicky reagovala, o případných ohlasech a o zdrojích, z nichž byly texty přejaty. Anotovaná bibliografie publikovaných prací R. Grebeníčkové zahrnuje původní texty, edice a překlady, jakož i ohlasy na ně. – Studie, komentář, bibliografie a rejstříky tvoří navzájem propojený výkladový celek, který by měl z několika perspektiv a různě zaměřeným čtenářským potřebám otevírat přístup nejen k antologii, ale k celému dílu Růženy Grebeníčkové.

Autor svazku, literární historik, kritik a editor Michael Špirit (1965), působí od roku 1993 v Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK (2001–2006 pracoval ve Slovanském ústavu na Ruprecht-Karls-Universität v Heidelbergu), je spoluzakladatelem IPSL.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Růžena Grebeníčková a její rukopis do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Růžena Grebeníčková a její rukopis.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Růžena Grebeníčková a její rukopis (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Růžena Grebeníčková a její rukopis bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Růžena Grebeníčková a její rukopis doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Růžena Grebeníčková a její rukopis