Rytíř Smil

Kód: 7386005

Úplný název:

Rytíř Smil (Vrchlický Jaroslav):

Autor a popis:

Vrchlický Jaroslav, Protis, 46 stran, jazyk - CZ, 2009

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
111 Kč (153 Kč)
  / ks  
koupit
 

Slavná erotická báseň z pera klasika české poezie. Kniha obsahuje též sloky (graficky odlišené), které se objevily až v pozdějších vydáních, a jejichž autorství je tudíž sporné.

Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Frída se narodil roku 1853 v Lounech v rodině kupce. Jeho zájmy v mládí nejvíce ovlivnil jeho strýc, farář v Ovčárech u Kolína, kde chlapec trávil svá dětská léta. Vrchlický studoval na gymnáziu v Klatovech a po maturitě roku 1872 začal studovat teologii. Již v prvním semestru přestoupil na filozofickou fakultu, kde studoval filozofii, historii a románské jazyky. Po třech letech studia odjel do severní Itálie jako vychovatel.

Ještě před jeho odjezdem vyšla Vrchlickému jeho prvotina, lyrická sbírka Z hlubin (1875). Roční působení v Itálii znamenalo pro Jaroslava Vrchlického prudký umělecký a myšlenkový růst, kdy si začal uvědomovat své postavení a poslání českého básníka. Po návratu do vlasti Jaroslav Vrchlický působil krátce jako učitel. Roku 1879 se oženil s dcerou spisovatelky S. Podlipské (sestra Karolíny Světlé) Ludmilou. Při založení České akademie věd a umění roku 1890 se stal tajemníkem jejího uměleckého odboru. V roce 1893 byl Vrchlický jmenován profesorem všeobecné literatury na Karlově univerzitě, v roce 1901 pak členem Panské sněmovny.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Rytíř Smil do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Rytíř Smil.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Rytíř Smil (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Rytíř Smil bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Rytíř Smil doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Poezie