Sáhnout si do ran tohoto světa

Kód: 8791280

Úplný název:

Sáhnout si do ran tohoto světa (Jindra Martin): Perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938-1945

Autor a popis:

Jindra Martin, Ústav pro studium totalitních režimů, 704 stran, jazyk - čeština, 2018

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
137 Kč (180 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.4.2018 dopoledne. 
 

Kniha je první souhrnnou syntézou dějin Církve československé (husitské) v období druhé republiky a nacistické okupace. Primárně se zaměřuje na perzekuci a rezistenci tohoto po římskokatolické církvi druhého nejpočetnějšího církevního společenství v Protektorátu Čechy a Morava. Za více než deset let se autorovi podařilo shromáždit širokou škálu archivních pramenů a vytvořit z nich obraz zápasu církve s okupační a protektorátní správou po březnu 1939, který se odrážel v jejím fungování a vnitřní struktuře. Jednotlivé kapitoly zachycují restriktivní zásahy, stěžejní oblasti církevního života a události, s nimiž se musela CČS(H) v letech 1938–1945 vyrovnávat. Čtenáři se tak mohou seznámit s momenty, kdy byla výrazněji ohrožena samotná existence církve. Detailně je popsán celý proces nucené změny jejího názvu. Monografie též mapuje zapojení věřících v domácím i zahraničním odboji, celou škálu sociálních aktivit nebo vztah CČS(H) k pronásledovaným Židům. Nesoustřeďuje se však pouze na území protektorátu, nýbrž ukazuje, že se změny na evropském kontinentu bolestně dotýkaly také života věřících na Slovensku nebo třeba na Těšínsku.
Posláním křesťanské církve není zůstávat izolovaným a od lidského života odděleným společenstvím. Kněz nemá právo vyznávat Boha, pokud nebere vážně bolest svých bližních. Čtenáři v knize najdou údaje o počtech usmrcených a vězněných duchovních CČS(H) v letech 1939–1945. Jejich jména se tak po více než 70 letech vracejí do povědomí veřejnosti.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Sáhnout si do ran tohoto světa do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Sáhnout si do ran tohoto světa.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Sáhnout si do ran tohoto světa (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Sáhnout si do ran tohoto světa bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Sáhnout si do ran tohoto světa doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Sáhnout si do ran tohoto světa