Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770

Kód: 8795014

Úplný název:

Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770 (Čechura Jaroslav): Sexuální život na ceském jihu v prvním století Schwarzenberku (1660-1770)

Autor a popis:

Čechura Jaroslav, Rybka, 656 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
348 Kč (488 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 22.9.2017 dopoledne. 
 

Významné dílo uznávaného českého historika, které se poprvé v české historiografii zabývá tématem sexuálního života našich předků v průřezu více než sta let. Unikátní práce Sex v době temna, opírající se o bohatou dokumentaci jihočeských archivů v čele s Třeboní, kde autor prostudoval na dvacet tisíc dokumentů, umožňuje čtenářům seznámit se s pestrým vějířem projevů sexuality v barokní epoše a nahlédnout do dosud málo probádaného rozměru každodennosti venkovského a maloměstského obyvatelstva. Byl sex v časech, které bývají nazývány „dobou temna“, tabu, nebo nebyl? Jak byla sexualita vnímána společností a jak byla prožívána samotnými aktéry sexuálních skutků? Čím byla pro naše předky láska? Jakou roli hrál takzvaný sňatkový pragmatismus? Jaký význam se přisuzoval slibu manželství? Jak veřejné mínění hodnotilo předmanželský sex? Jak bylo nakládáno s neprovdanými ženami, které otěhotněly, a s nemanželskými dětmi? Jak byly trestány sexuální delikty počínaje znásilněním a incestem konče? Jaké sexuální praktiky a jaké antikoncepční prostředky se používaly? To jsou jen některé otázky, které si autor klade a na něž nalézá v pramenech odpovědi - odpovědi, které leckoho možná překvapí. Význam Čechurovy práce ovšem přesahuje rámec sexuální problematiky. Jedním z nejcennějších přínosů knihy je například zpracování otázky, jaký postoj k sexuálnímu chování a především sexuálním deliktům svých poddaných zaujímala ve sledovaném období vrchnost - knížata ze Schwarzenbergu. Jak autor přesvědčivě dokládá, Schwarzenberkové se při trestání těchto aktů řídili řadou tradičních nepsaných zvyklostí. Nevyužívali ani se příliš neřídili zemskými normativy, kterým se naopak spíše vyhýbali. Ve vztahu k delikventům zaujímali často individualizovaný přístup, při rozhodování o trestu nezřídka zohledňovali životní situaci jednotlivých provinilců, a je doloženo nemálo případů, kdy sexuální delikty zůstaly zcela nepotrestány. Jejich postoj charakterizoval paternalismus - aristokrat byl pánem, ale i otcem, ochráncem. Sex v době temna tak není pouze sondou do sexuálního života mužů a žen, kteří žili na jihu Čech v letech 1660 až 1770, nýbrž skýtá plastický obraz tehdejšího venkovského života ve všech jeho sociálních souvislostech a celé jeho mnohotvárnosti.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770 (hodnotilo 2 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Romány pro ženy

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Romány pro ženy / Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770