Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20

Kód: 2001709

Úplný název:

Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20 (kol.):

Autor a popis:

Academia, 616 stran, jazyk - čeština, 2009

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
341 Kč (495 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Kniha mapuje pokus o ovládnutí, radikální proměnu a mocenské využití veřejných knihoven, k němuž došlo v Československu v období stalinismu. Úvodní výklad zachycuje hlavní formu následné cenzury v komunistickém Československu: popisuje cenzuru lidových knihoven, zabývá se tím, jaké typy literatury byly z knihoven vyřazovány, a hledá příčiny tohoto zákazu. Další část pak sleduje pokusy knihovníků ovlivňovat či řídit soudobé čtenářství a tak vychovávat nového čtenáře. Titulní parafráze Stalinova výroku o spisovatelích, inženýrech lidských duší, chce na bázi dobové metafory kulturní práce jako industriální výroby pojmenovat smysl cenzurních aktivit a celé reformy knihoven a knihovnictví. Za pomoci vybraných nástrojů - knih, které vytvořili inženýři-spisovatelé, měli knihovníci opracovat lidský materiál a vytvarovat jej do podoby socialistického člověka budoucnosti. V druhé části knihy jsou otištěny nejdůležitější cenzurní seznamy, jimiž se v období stalinismu vyřazování knih z lidových knihoven řídilo.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20 (hodnotilo 1 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Soustružníci lidských duší - Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20