Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve

Kód: 7364068

Úplný název:

Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve (Melichar Hynek): Příčiny úspěchu mediační intervence George J. Mitchella v letech 1996–1998

Autor a popis:

Melichar Hynek, Barrister & Principal, 224 stran, jazyk - čeština, 2018

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
249 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 24.4.2018 dopoledne. 
 

V českém prostředí je severoirský konflikt poměrně málo zpracovaným tématem. Kniha proto v rámci české politologie a příbuzných oborů představuje originální příspěvek a klade si za cíl tuto mezeru zaplnit. Hynek Melichar představuje jednotlivé aktéry a fáze konfliktu probíhajícího v této britské provincii v 60. až 90. letech minulého století, vysvětluje však i jeho velmi hluboké a spletité kořeny, které lze hledat už v kontextu historické provincie Ulster na severu Irska na počátku 17. století, přičemž od okamžiku rozdělení Irska na počátku 20. let 20. století začíná hrát stále důležitější roli otázka socio-politického postavení nacionalistické (katolické) menšiny v novém unionisty ovládaném Severním Irsku, která se naplno projevila během demonstrací katolických organizací za občanská práva na přelomu 60. a 70. let. Nezvládnutí situace nejdříve ze strany unionistické vlády a posléze i britských bezpečnostních složek zapříčinilo radikalizaci situace, oživení republikánských polovojenských skupin a počátek třicetiletého krvavého konfliktu, který si vyžádal přes 3 500 obětí na životech a tisíce zraněných.

Významný prostor je dále věnován postojům administrativ jednotlivých amerických prezidentů, počínaje Richardem Nixonem na přelomu 60. a 70. let a konče Billem Clintonem v letech devadesátých, k ožehavé severoirské otázce. Právě v Clintonově funkčním období se po konci studené války a související proměně mezinárodního prostředí otevřela cesta k řešení. Vleklým a komplikovaným jednáním v letech 1996 až 1998 vedoucím nakonec k podpisu tzv. Velkopáteční dohody, která ukončila tři desetiletí trvající etno-nacionalistické násilí, předsedal v roli mediátora někdejší americký senátor George J. Mitchell. Autor analyzuje příčiny úspěchu jeho náročné a z počátku zdánlivě beznadějné mise.

Studie představuje vůbec první pokus o komplexní vysvětlení jednotlivých aspektů Mitchellovy mediace a může tak být nepochybně významným příspěvkem do teoretické i praktické diskuse o možnostech řešení konfliktů na dalších neklidných místech současného světa.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku - Příčiny úspěchu mediační interve