Společenský agent Jiří Mucha

Kód: 7260268

Úplný název:

Společenský agent Jiří Mucha (Laurence Charles):

Autor a popis:

Laurence Charles, Prostor, 250 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
182 Kč (250 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Autobiografická kniha novináře Charlese Laurence, jehož otec byl vysoce postaveným britským diplomatem, vypráví příběh rodiny, která v padesátých letech pobývala v Praze a kterou tento pobyt hluboce zasáhl. Autor, v té době malý chlapec, sotva mohl chápat vše, co se kolem něj děje. Ale právě v tom tkví jedno z kouzel knihy, kdy přes fragmenty dětských vzpomínek nahlížíme do prostředí pražské diplomatické společnosti v prvním desetiletí studené války.

Po roce 1989 se autor se vrací do Prahy a snaží se na základě rozhovorů a dostupných dokumentů rozluštit důvody a okolnosti, které vedly k dočasnému odvolání jeho otce zpět do Londýna a poznamenaly život jeho matky a sestry. Celý příběh rámují dva rozhovory s Geraldinou Muchovou, manželkou Jiřího Muchy. Autor postupně nachází informace o tom, že milostná aféra jeho matky s pražským intelektuálem Jiřím Muchou nebyla z Muchovy strany náhlým vzplanutím citů, ale operací Státní bezpečnosti, v níž Mucha sehrával roli společenského agenta. Kniha tak nabývá charakter klíčového románu, v němž vystupují známé osoby české kulturní a společenské scény, jejichž roli ve špionážní hře studené války se autor snaží rozeznat. Celý příběh poskytuje nečekaný pohled na Muchovu činnost za komunistického režimu i na mnohé další aktéry té doby a dává nahlédnout do rozsahu a způsobu mechanismů, kterými Státní bezpečnost získávala informace, kompromitovala, kontrolovala a řídila kroky občanů.

Jiří Mucha, syn malíře Alfonse Muchy, byl novinář, spisovatel, vězeň komunistického režimu a polistopadový předseda československého PEN klubu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Společenský agent Jiří Mucha do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Společenský agent Jiří Mucha.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Společenský agent Jiří Mucha (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Společenský agent Jiří Mucha bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Společenský agent Jiří Mucha doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Společenský agent Jiří Mucha