Stížný list

Kód: 2607690

Úplný název:

Stížný list (Čornej Petr, Macek Ladislav, Rous Pavel, Knápek Aleš): České a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 1415-2015

Autor a popis:

Čornej Petr, Občanské sdružení v Okrouhlici, 108 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
410 Kč (535 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.2.2018 dopoledne. 
 

Publikace profesora Petra Čorneje, Ladislava Macka, Pavla Rouse a Aleše Knápka mapuje historické události související se vznikem významného dokumentu českých dějin ze dne 2. září 1415. Zabývá se širšími souvislostmi vzniku tohoto „českého protestu“ (Petr Čornej), v dalších částech se věnuje regionu dnešního Havlíčkobrodska kolem hradu Lipnice, který byl tehdy ve vlastnictví jednoho z nejvýznamnějších šlechticů království, Čeňka z Vartenberka.

Kniha zkoumá osudy sídel v regionu na pomezí Čech a Moravy, jejichž majitelé, vesměs příslušníci drobné šlechty, se stali signatáři listu, popisem pečetí, připojených k jedinému dochovanému exempláři dokumentu a přináší srovnání obrazové podoby originálu, dochovaného ve skotském Edinburghu s jeho faksimile ve Státním archivu ČR.

Kniha je významná pro regionální historii sídel v oblasti kolem Havlíčkova Brodu. Zachycuje jednoznačně nejvýznamnější moment celé jejich historie a také hledá odpověď na otázku, kdo byli signatáři protestu, jaká byla jejich motivace a důvody, které je vedly v roce 1415 k politickému vystoupení evropského významu. Pro mnohé obce jsou pečeti a šlechtické predikáty vůbec prvním dokladem jejich existence.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Stížný list do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Stížný list.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Stížný list (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Stížný list bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Stížný list doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Stížný list