Surinam a Nizozemské Antily

Kód: 7277540

Úplný název:

Surinam a Nizozemské Antily (Kubátová Eva):

Autor a popis:

Kubátová Eva, Libri, 222 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
122 Kč (160 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 22.11.2017 dopoledne. 
 

Surinam, neoficiálně také Nizozemská Guyana, má několik světových prvenství: je nejmenším suverénním státem Jižní Ameriky, jeho území je z více než 90% zalesněno a nabízí jedny z největších světových zásob bauxitu. Drtivá většina obyvatelstva žije v jeho hlavním městě Paramaribu a doprava z východu na západ je takřka nemožná kvůli rozsáhlé říční síti, vlévající se na severním pobřeží do Atlantického oceánu.
Nizozemské Antily, již neexistující státoprávní celek, který byl 10. 10. 2010 rozdělen demokratickým hlasováním obyvatelstva o budoucnosti ostrovů, je dalším z významných koloniálních odkazů Spojených nizozemských provincií a dnešního Nizozemského království. Ostrovy „SSS“, tedy Saba, Svatý Eustach a Svatý Martin v blízkosti Panenských ostrovů, spolu s ostrovy „ABC“, tedy Arubou, Bonaire a Curaçaem při venezuelském pobřeží, byly po dlouhá staletí strategickou pirátskou a otrokářskou základnou Nizozemců. Jejich politická proměna v BES“, tedy Bonaire, Svatý Eustach a Saba, které dnes patří jako speciální s právní obvody do Evropské Unie, je ukázkou unikátního postkoloniálního vývoje 21. století.
Postupná kolonizace těchto území Španěly, Angličany, Francouzi a Nizozemci se stala tavicím kotlem mnoha evropských kolonizačních přístupů, ale především kultur, které jsou znatelné dodnes - ať už ve složení obyvatelstva, různorodosti jazyků či náboženství. Dějiny těchto ministátů představují významný mezník v dějinách Karibské oblasti - pirátské výboje, neustále se opakující obsazování ostrovů cizími mocnostmi a jejich znovudobývání, otrocké základny, pašerácké přístavy, ale především postupná decimace španělského koloniálního impéria… To vše nabízí historicky první česky psaná publikace, věnující se dějinám nizozemských držav v Novém světě.

Nahlédnout do Surinam a Nizozemské Antily Nahlédnout do Surinam a Nizozemské Antily

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Surinam a Nizozemské Antily do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Surinam a Nizozemské Antily.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Surinam a Nizozemské Antily (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Surinam a Nizozemské Antily bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Surinam a Nizozemské Antily doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Surinam a Nizozemské Antily