Svatyně za hradbami měst

Kód: 8503340

Úplný název:

Svatyně za hradbami měst (Gaži Martin):

Autor a popis:

Gaži Martin, Národní památkový ústav, 368 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
261 Kč (344 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha interpretuje postupné proměny vztahu obyvatel středoevropských měst k prostoru za jeho hradbami na konci středověku a fenomén nárůstu obliby příměstských kostelů a kaplí v 17. a 18. století. Barokní svatyně, které byly většinou pravidelně navštěvovány ve zbožných procesích, stály v krajinně významných pozicích, buď na návrších jako ochrana města před nebezpečím všeho druhu (válka, epidemie, požáry), anebo při studánkách, které nabývaly proslulosti v léčení chorob. Často při nich byli usazeni poustevníci.

Autoři knihu rozčlenili do tří celků, jejichž optika je metaforicky přirovnána k dalekohledu, brýlím a mikroskopu. První je srovnávací studií, pohybující se v širokých časových i prostorových souvislostech, druhá si všímá příměstských poutních míst 17. a 18. století v prostoru Prácheňského a Bechyňského kraje a třetí je detailní mikrohistorickou sondou do konkrétní společenské situace při vzniku a rozvoji kaple sv. Kříže na Křížové hoře (Kreutzberg) na městem Český Krumlov.
Kniha je mj. doplněna edicí a překladem unikátní veršované historie českokrumlovského poutního místa od městského syndika Johanna Franze Tschernichena z roku 1710. Knihu vydalo českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Svatyně za hradbami měst do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Svatyně za hradbami měst.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Svatyně za hradbami měst (hodnotilo 1 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Svatyně za hradbami měst bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Svatyně za hradbami měst doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie České a slovenské dějiny