Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí

Kód: 8781003

Úplný název:

Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí (Kolka Miroslav):

Autor a popis:

Kolka Miroslav, Knihy 555, 256 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
362 Kč (490 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

Publikace je výstupem z komplexního průzkumu technických zařízení poháněných vodou na území okresu Česká Lípa. Jedná se o identifikaci všech staveb a vodních děl v terénu a zpracování veškerého dostupného archivního materiálu včetně historické plánové dokumentace, dobových fotografií a pohlednic. V roce 2013 vyšla první část zpracovávaného území pod názvem Technická zařízení na vodní pohon na Cvikovsku.
Kniha je členěna na úvodní kapitoly shrnující obecné informace a katalog veškerých nalezených objektů. Obecné kapitoly zahrnují přehled dostupných archivních pramenů a literaturu, popis členění vodních děl, ukázky typických znaků ze sledované oblasti a charakteristické rysy zdejších mlýnů, pil a textilních a vodárenských zařízení (stavebně konstrukční řešení, používané typy strojního zařízení a jejich vývoj apod.). Katalogová abecedně řazená hesla mají jednotnou strukturu – lokalizaci vodních děl a výrobních objektů, popis jejich současného stavu a na závěr historii, stavební vývoj a interpretaci. Nezbytnou součástí publikace je vedle běžného poznámkového aparátu, seznamu použitých pramenů a literatury, německých názvů dotčených obcí a seznamu zkratek také výčet autorů historických stavebních plánů a bohatý obrazový materiál, zejména četné dobové fotografie, ukázky z archivních plánů, terénní zaměření a skici vodních děl, staveb nebo jejich detailů a fotodokumentace současného stavu.
V rámci zpracování tématu se podařilo objevit velmi významné stavby nebo jejich součásti. Dokumentovány byly například unikátní skalní výpusti rybníků středověkého původu, nejstarší datovaný náhon se skalní štolou v Čechách v Rozprechticích u Dubé (1528), intaktně zachované mlýnské hranice, cenné zařízení zdejších mlýnů, pil a zejména čerpací stanic vodovodů a další pozoruhodné objekty.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Odborná literatura

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Technická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí