Tradice a proměny

Kód: 7308515

Úplný název:

Tradice a proměny (Labus David, Löwensteinová Miriam): Mýtus, historie a fikce v Asii

Autor a popis:

Labus David, Filozofická fakulta UK v Praze, 240 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
180 Kč (245 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.11.2017 dopoledne. 
 

Jako byla pro západní kulturní tradici po staletí jednou z ústředních hodnot svoboda a kreativita jednotlivce, tak roli pomyslného středobodu ve východních kulturách hrála po tisíciletí ortodoxie per se. Na pozadí přitom stálo v mnoha ohledech odlišné chápání vztahu jedince a společnosti na obou koncích eurasijského kontinentu.
Jestliže západní myslitelé věnovali velkou část svého intelektuálního potenciálu promýšlení pojmů a definic a pohledu na společnost skrze jedince, na východě zřetelně převažoval zájem o souvislosti mezi společenskými konstituenty a o uspořádání společnosti jako celku.
Přes mocné tlaky na uniformitu a standardizaci, kterým je v současnosti vystavena zejména materiální kultura, si mnohé společnosti východní Asie dodnes zachovávají četné prvky kolektivistické organizace, což zřetelně modeluje přístup k vlastní minulosti, od níž daná společnost v mnoha směrech a formách odvozuje svou identitu.

Předkládaná monografie se ve svém širokém záběru zabývá recepcí a funkcemi mýtu, historie a fikce ve společnostech východní, střední a jihovýchodní Asie. Představuje celou šíři forem a modelů od literárních a historických kánonů po hagiografickou literaturu a mimo jiné ukazuje, jak je dodnes různým podáním historie na jedné straně přisuzována značná autenticita, a zároveň se historie s její poněkud hypertrofovanou funkcí normativu stává pro současné asijské společnosti mnohem větší zátěží než pro společnosti západní.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Tradice a proměny do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Tradice a proměny.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Tradice a proměny (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Tradice a proměny bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Tradice a proměny doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura