Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase)

Kód: 8806924

Úplný název:

Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase) (Komenda Petr):

Autor a popis:

Komenda Petr, Ústav pro českou literaturu AV ČR, 464 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
204 Kč (267 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 24.1.2018 dopoledne. 
 

Tvůrčí akt v literatuře, při kterém vznikají prvopisy – náčrty a rané varianty –, byl dosud v českém literárněvědném prostředí analyzován pouze v rámci strukturalisticky orientované textologie. Východiskem rozvažování je distance od dosavadních konceptů a navázání na ty badatele (Alexandra Sticha, Zdeňka Mathausera), kteří vznesli vážné výhrady vůči konceptu Jana Mukařovského o záměrnosti a nezáměrnosti v literárním díle, jenž v mnoha ohledech ovlivnil textologické myšlení. V úvahách o rukopisech se v knize uplatňuje fenomenologický pohled (Eugen Fink, Maurice Merleau-Ponty, Ladislav Hejdánek), inspirovaný též francouzskou tematickou kritikou (Gaston Bachelard, Jean-Pierre Richard). Předmětem bádání jsou vztahy mezi materií rukopisného zápisu, tvůrčím prostředím, technikami zapisování autorovou fascinací tématem psaní. Komplexitu autorovy rukopisné tvůrčí dílny sleduje autor na genezi vybraných děl Jaroslava Seiferta, Petra Borkovce a Jana Čepa. V druhém dílu knihy se zabývá proměnami poetik Františka Halase, zejména pozdním obdobím, v němž nachází prolínání raných stupňů textace (záznamů, náčrtů) do vrcholných básnických textů, jež se staly součástí sbírky A co?
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Událost psaní (Slovo a tvar v poezii Františka Halase)