Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960

Kód: 7465144

Úplný název:

Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960 (Vopěnka Petr, Větrovcová Marie):

Autor a popis:

Vopěnka Petr, Pavel Mervart, 296 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
221 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.9.2017 dopoledne. 
 

Nekonečno, prostor a dimenze zdánlivě patří do matematiky od samého jejího počátku. Přesto se jich matematika chopila až na konci 19. století a teprve od 20. století jim věnuje samostatnou disciplínu – obecnou (množinovou) topologii.

Ta rozšiřuje poznatky (klasické) teorie množin tak, aby bylo možné vytvořit pro celou matematiku jednotný vysvětlující rámec. Jak napsal Maurice Fréchet, jde o „takový obecný pohled, který obsáhne všechny tyto jednotlivé případy“, tj. algebru, analýzu i geometrii.
První část knihy systematicky probírá hlavní témata topologie. Začíná metrickými prostory, následně podává ekvivalentní vymezení topologie, sleduje axiomy oddělování a spočetnosti, tematizuje Tichonovův součin či -obal a vrcholí obecnou metrizační větou. Snahou při dokazování všech tvrzení je udržet co nejvíce na zřeteli názornou matematiku.
Druhá část se zabývá historickým vývojem této disciplíny prostřednictvím studia prací uveřejněných v odborných časopisech a také skrze příběhy samotných topologů od Poincarého či Lindelöfa až po Smirnovači Dieudonného. Ukazuje se, že topologie byla ovlivněna filosofickými směry 20. století, jakými byly realismus, existencialismus nebo strukturalismus sama si přitom vytvořila intuicionismus, logicismus či formalismus.

Prof. RNDr. Petr Vopěnka, DrSc. (1935–2015) byl profesorem na katedře filosofie Západočeské univerzity v Plzni. Marie Větrovcová, Ph.D. (1977) působí jako odborná asistentka na témže pracovišti.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Uvedení do obecné topologie a jejích dějin do roku 1960