Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina

Kód: 7470040

Úplný název:

Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina (Šidák Pavel): Teorie literárního žánru a žánrová krajina

Autor a popis:

Šidák Pavel, AKROPOLIS, 336 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
247 Kč (359 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2017 dopoledne. 
 

Úvod do studia genologie je souhrnné pojednání o teorii literárního žánru. Genologie (žánrosloví) je klíčová disciplína literární vědy i obecné teorie umění, v českém prostředí se jí však dosud nevěnovala soustavná pozornost. Předkládaná studie nabízí orientaci v genologické teorii a zároveň poskytuje vodítko ke zkoumání literárních textů z genologického hlediska. Kniha je rozdělena do dvou částí: první, teoretická část popisuje genologické roviny (literární druh, žánr a subžánr) a objasňuje způsoby jejich definování. Zabývá se historicitou žánru a otázkou jeho vývoje, pojmem žánrové krajiny a problematikou čistoty žánru, zkoumá vztah žánru a kategorie modu a formy, popisuje hranice literatury jakožto uměleckého druhu a její průniky s jinými uměleckými druhy; v závěru shrnuje vývoj genologického uvažování v českém i světovém kontextu. Druhá část je praktická - popisuje žánrovou krajinu, tedy vztahy mezi žánry, a fungování genologického systému. Konkrétní žánry tu nejsou popisovány analyticky jako jednotky vytržené z kontextu, ale synteticky, v rámci logických žánrových skupin: žánry na hranici beletrie, epika onoho času (mýtus a epos), duchovní žánry, folklorní literatura a její žánry, problematika nízkého a vysokého v literatuře, kontext utopie, rozpětí balady a romance či elegie a idyly, prozaické žánry (povídka, novela, román), fantastika atd. Nejde tu tedy jen o definici jednotlivých žánrů, kterou kniha samozřejmě poskytuje také, ale především o popis jejich vzájemných vnitřních souvislostí v synchronním i diachronním pohledu, o sledování jejich proměnlivých hranic a uměleckých možností a způsobů, jakými se podílejí na fungování literatury jako celku. Text doplňuje bohatý rejstříkový aparát.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Úvod do studia genologie - Teorie literárního žánru a žánrová krajina