Vášeň a rozum

Kód: 7260193

Úplný název:

Vášeň a rozum (kol.):

Autor a popis:

d'Argens B., de Laclos Ch., Denon V., Prostor, 248 stran, jazyk - čeština, 2008

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
281 Kč (380 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kniha obsahuje tři díla francouzské literatury z 18. století, tedy z období běžně charakterizovaného jako libertinská kultura. Výraz "libertinství" je ovšem mnohoznačný a spadají do něj jak frivolní a lascivní knihy, tak i spisy předrevolučních filozofů a raných osvícenců. Jako první je zařazen jeden z nejznámějších a zároveň nejvíce pronásledovaných textů 18. století, krátký román, jehož titul zní Tereza fi lozof čili pamětní spis k příběhu otce Dirraga a slečny Eradice (1748) a za jehož autora je nejčastěji po važován Boyer d°Argens. Román byl šířen ilegálně, přičemž důvodem nebyly jen jeho silně erotické pasáže, ale zejména "libertinství" v původním slova smyslu, to jest ideje, které šířil - problematičnost křesťanské morálky, náboženství jako lidský výtvor apod. Román má blízko k markýzovi de Sade, ale v zásadě v něm jde mnohem více o svobodu myšlení v duchu osvícenství.
François Choderlos de Laclos je u nás znám pouze jako autor Nebezpečných známostí (1782), avšak jeho literární zájmy byly širší, jak dosvědčuje druhý text publikace - esej O ženách a jejich výchově (1783), který z "feministické" perspektivy nachází původní přirozenost ženy jako bytosti silné, svobodné a šťastné.
Novela Není zítřku (1777), jejímž předpokládaným autorem je Dominique Vivant Denon, rytec a příležitostný diplomat, přibližuje "libertinskou" dobu jiným způsobem. Rozehrává téma "nicotnosti" (vlastně se nestalo nic) a nezávaznosti; sváděná a zdánlivě přístupná žena hraje suverénně svou hru, i když jde možná jen o to překonat jistou přesycenost zvláštní tragikomickou epizodou. Příběh sám je krátký, závěr překvapivý a vše je nezvykle "moderní". Knihu uzavírá
zasvěcený doslov o francouzském osvícenství a libertinství 18. století, resp. o jeho kulturně-filozofických základech a literárních souvislostech z pera Miroslava Petříčka.

Nahlédnout do Vášeň a rozum Nahlédnout do Vášeň a rozum

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Vášeň a rozum do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Vášeň a rozum.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Vášeň a rozum (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Vášeň a rozum bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Vášeň a rozum doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé