Včerejší strach

Kód: 7021838

Úplný název:

Včerejší strach (Škrábek Josef):

Autor a popis:

Škrábek Josef, Vyšehrad, 416 stran, jazyk - CZ, 2006

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
230 Kč (288 Kč)
  / ks  
koupit
 

Populárněhistorická práce věnující se česko-německým vztahům z hlediska minulosti, ale i budoucnosti. Základním problémem našich moderních dějin byl a stále zůstává vztah vůči Němcům. Rozhodujícím zlomem v jeho vývoji se stal odsun velké části sudetských Němců, provedený ihned po ukončení II. světové války, jímž se tehdejší československá vláda pokusila natrvalo odvrátit nebezpečí dalších pokusů o likvidaci českého národa. Odsun i události s ním spjaté však zanechaly v myslích těch, na které dolehly, nezahladitelnou stopu a ta zůstává zdrojem přetrvávajícího napětí mezi oběma národy a státy.

Proto je třeba se k této události znovu vracet, jednak abychom poznali její příčiny a dále abychom našli společně přijatelné východisko k mírovému soužití a spolupráci obou národů v nadcházející sjednocené Evropě. Podle názoru čtenářů i odborníků napsal Josef Škrábek ojedinělou knihu, kterou pro její mnohostrannou působivost nelze zařadit do žádné „přihrádky“.

Čtenáři Včerejšího strachu jsou překvapeni přehlíženými souvislostmi a vztahy mezi velkými dějinami a osudem „malých“ lidí. Autor má všechny předpoklady pro zvládnuté tématiky: osobní prožitky a mimořádnou znalost i přehlížených skutečností. Podle recenzí se umí vcítit do osudu Čechů i Němců a nesnaží se o formulaci kompromisních a oběma tábory přijatelných řešení, ale často klade vedle sebe i velmi subjektivní a zcela protichůdné názory. Navíc upozorňuje na stále větší názorovou diferenciaci i mezi nejrůznějšími směry a osobami na obou stranách. Většina čtenářů se poprvé ve Včerejším strachu dočte o lákadlech Hitlerova nacionálního socialismu a o tradičně vynikajících rusko-německých vztazích. Kdo dnes ví, že komunisté až do roku 1933 prosazovali odtržení Sudet a spojení všech Němců v jedno Velkoněmecko? Čtenáři oceňují, že tak závažné téma je napsáno velmi živě, čtivě a srozumitelně. Recenze J. Jandourka v časopisu Týden doporučuje Včerejší strach školám a rodinám
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Včerejší strach do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Včerejší strach.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Včerejší strach (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Včerejší strach bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Včerejší strach doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu