Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti

Kód: 7260272

Úplný název:

Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti (Stoniš Miroslav):

Autor a popis:

Stoniš Miroslav, Prostor, 328 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
203 Kč (280 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.10.2017 dopoledne. 
 

Román Miroslava Stoniše je apoteózou lásky, té první, neopakovatelné, která podle vypravěče znamená ztrátu země pod nohama a cestu do nebe ve stavu beztíže, stavu, kdy v člověku přesto občas skučí a sténá vichr tesknice. Jeho idylický vztah s nevinnou, půvabnou Rozárkou jen občas narušuje žárlivost a smutek nad nenaplněnou chlapeckou touhou a cudností jeho mladičké milé.
Pozadí jejich křehké romance tvoří impresionisticky načrtnutá líbezná jesenická krajina, ať prozářená sluncem či zkrápěná deštěm, působivá svou rozechvělou atmosférou a lyrickými obrazy.
Láska, která nakonec nebyla na celý život, ve vypravěči přetrvává jako krásná bolest, přestože po rozchodu naváže další vztahy včetně manželství. Z kouzla své ztracené milé, s níž rozpráví ve snových, imaginativních pasážích a která se v jeho vzpomínkách stává jakýmsi prototypem čistoty, něhy a poezie, se nevymaní ani ve stáří.
Vypravěčovo líčení je však zároveň konfrontováno s jeho deníky a dopisy, nalezenými po čtyřiapadesáti letech, které jeho paměť zpochybňují a nabízejí dvě odlišné minulosti. Nostalgické vzpomínky na mládí a melancholie nad jeho uplynutím ho zavedou do míst, kde kdysi jako gymnazista prožil šťastné chvíle se svou prázdninovou láskou. Až tady si uvědomí, že jeho milá je nenávratným přeludem a že čas nelze vrátit.

Miroslav Stoniš se narodil v Ostravě-Vítkovicích v roce 1938 v dělnické rodině. Vystudoval dramaturgii na FAMU, avšak filmu se nikdy nevěnoval a po studiích se vrátil do Ostravy, kde žije dodnes. Pracoval mj. jako redaktor ostravského literárního časopisu Červený květ (1964-1970), za normalizace pak jako dělník v Prodejnách nábytkařského průmyslu a ve skladu podniku Nábytek v Ostravě-Třebovicích (1971-1989). Vydal jedenáct knih, tu první, Povídky pod polštář, v roce 1963, tu předposlední, Paterek a pastýřka laní, roce 2003.Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti je jeho kniha dvanáctá. Miroslav Stoniš napsal též sedm her, jež se uváděly v mnoha divadlech, rovněž je autorem rozhlasových a televizních her a osmidílného seriálu podle románu Oty Filipa.

Nahlédnout do Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti Nahlédnout do Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Beletrie pro dospělé

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Vdechoval jsem vůni potoka a nabíral svou milou do paměti