Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn

Kód: 8754547

Úplný název:

Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn (Janata Michal, Brix Michal): Urbanistické strategie v komparativní perspektive

Autor a popis:

Janata Michal, Brix Michal, Archa, 172 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
251 Kč (339 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.9.2017 dopoledne. 
 

Kniha Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn si komparativním prizmatem klade otázku, zda lze z konkrétních historických souvislostí vývoje čtyř evropských velkoměst 19. a 20. století, Londýna, Paříže, Berlína a Vídně – a v odůvodněných případech s přihlédnutím i k řadě jiných měst – vysledovat rozdílné sídelní strategie.

Tato práce se tedy rigidně nedrží pouze vybraných velkoměst, Londýna, Paříže, Berlína a Vídně, ale do srovnávání vstupují i další města vždy, když je to vzhledem k logice výkladu nutné. Často si právě výkladová linie vynutila komparační asymetrii, aby se udržela celistvost interpretace určitého jevu. To se rovněž týká i pořadí čtyř hlavních srovnávaných velkoměst, jejichž sled je odlišný v každé kapitole.
Téma je rozčleněno do několika subtémat: urbanizace jako jeden ze základních rysů 19. století, chronotop měst 19. století a zrod urbanistické reflexe, modernizace a industrializace jako konstitutivní momenty zrodu průmyslového města, elektrifikace jako jeden z nejmarkantnějších příznaků urbanizace stále ještě venkovské společnosti 19. století, kanalizace jako neviditelná podzemní civilizace, která přinesla do měst do té doby nebývalý hygienický komfort, změněná (oproti 19. století) podoba měst 20. století a konečně postmoderní tečka za zbytnělými ambicemi moderny.
Zrod urbanismu jako teoretické reflexe souvisel s pronikavou změnou v prostorové, sociální, ekonomické a kulturní skladbě měst.

Těžištěm práce je však komparace čtyř důležitých urbanistických strategií: haussmannizace Paříže, asanace Londýna, cesty k Velkému Berlínu a výstavby Ringstrasse ve Vídni.
Kapitola Zrod průmyslového města se zabývá koncepty modernizace a industrializace jako součástmi urbanizačního procesu. Oproti urbanismu 19. století se urbanistická teorie ve 20. století interdisciplinovala a především internacionalizovala, jak je doloženo institucionalizováním urbanistických problémů.
Předposlední kapitola se zabývá přeměnou moderního konceptu v postmoderní dohru a poslední shrnuje v otevřeném závěru odlišnosti urbanistických strategií při pozorovatelné shodě.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Architektura

 
Knihkupectví / Umění / Architektura / Velkoměsta v 19. a 20. století – křižovatky změn