Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD

Kód: 5642426

Úplný název:

Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD (Karel IV.): Vlastní životopis Karla IV.

Autor a popis:

Karel IV., SUPRAPHON, 0 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
204 Kč (265 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.10.2017 dopoledne. 
 

Hovoří Jan Kačer a Nina Divíšková
Hrají a zpívají Pavel Jurkovič, Symposium musicum a Pražští madrigalisté (řízení Miroslavem Venhodou)

K výročí krále Karla IV. (700 let) vychází v jednom kompletu nahrávka zachycující mluvené slovo i ukázky původní středověké hudbytak, jak zněla v českých zemích v době vlády našeho nejvýznamnějšího panovníka. Vlastní životopis, sepsaný Karlem IV. pod názvem Vita Caroli, je jako literární autoportrét v evropské středověké
literatuře ojedinělým dílem. Výjimečnost autorovy osobnosti spočívala už v tom, že na rozdíl od svých současníků na evropských trůnech, kteří nedovedli číst ani psát, byl Karel Lucemburský člověkem nesmírně vzdělaným, vystudoval pařížskou Sorbonnu a plynně hovořil i psal v pěti evropských jazycích. Své vladařství pojímal král Karel IV. v duchu teorií sv. Augustina jako službu a v souladu s tím se snažil vykonávat i své „řemeslo královské“.

Bohaté životní osudy a zkušenosti z mládí se rozhodl zachytit proto, aby postavil před oči svých nástupců „zrcadlo knížecí“, tedy jakési výchovné resumé bouřlivých dobrodružství, prokládaných teologicko mravními úvahami. Píše také nesmírně zajímavě o svých věšteckých schopnostech. Jan Kačer čte Vlastní životopis v dokonalém souznění s Karlovým vynikajícím dílem literárním, historiografickým i vladařským. Na tuto slavnostní četbu navazuje rekonstrukce hudebních kompozic mnohotvárné podoby hudby doby Karlovy, pro niž je charakteristické dynamické pronikání nových výrazových struktur. Styl hudby komponované v pařížské katedrále Notre Dame či podoba tzv. ars nova a hudby italského Trecenta zdomácněly v Čechách v kratších písňových formách, oblíbených v klášterech, mezi studenty a kleriky pro svůj energický modální rytmus a muzikantské pohrávání s jednotlivými hlasy. Pronikl i do taneční a populární hudby, studentských koled a světských milostných písní. Pozoruhodná demokratičnost hudební kultury
doby Karlovy se projevuje i v písních duchovně lyrických, v nichž se prosazovala vedle latiny stále více čeština.

Soubory Symposium musicum a Pražští madrigalisté představují tuto mnohotvárnou podobu středověké hudby a písní s dobovými nástroji v zasvěcené interpretaci.

Poklady z archivu Supraphonu: četba z výjimečného literárního díla našeho nejvýznamnějšího panovníka, doprovázená hudbou a zpěvem písní, které mohl Karel IV. slýchat v chrámu i na hostinách.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Audioknihy pro dospělé

 
Knihkupectví / Audioknihy / Audioknihy pro dospělé / Audio CD: Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. - 2CD