Vosy, mravenci, mouchy

Kód: 9064970

Úplný název:

Vosy, mravenci, mouchy (Míková Kamila, Hantáková Julie): Tři texty o mně a o Martinovi

Autor a popis:

Míková Kamila, Hantáková Julie, Spolek Dobrá čeština, 104 stran, jazyk - čeština, 2017

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
104 Kč (133 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 24.4.2018 dopoledne. 
 

Kniha Vosy, mravenci, mouchy se skládá ze tří žánrově odlišných částí – deník, medailonky světců, strašidelná povídka – ale jde o vnitřně sourodý, důvtipně strukturovaný celek. Autorka používá ich-formu, všechny texty mají autobiografický základ. Hlavní hrdinové jsou matka čtyř dětí, její manžel a přítelkyně.
První část triptychu obsahuje krátké nedatované deníkové záznamy z let 2011 až 2012. Týkají se drobných trablů v provozu domácnosti, „snahy“ chodit do zaměstnání, náboženského života, manželského sexu atp. Vypravěčka je poněkud nepraktická osoba, ale manžel je velice praktický. Záznamy jsou stručné, vtipné, groteskní, popřípadě posmutnělé, melancholické a rozpačité.
Druhou část tvoří záznamy konverzace, vzpomínek a reflexí na téma „katoličtí světci, jak je vidím já a moji blízcí“. Figury „manžel“ a „manželka“ se zde dále prokreslují; další důležitou postavou je přítelkyně – řeholnice. Nestandardní „obrázky svatých“ se vážou k postavám sv. Prokopa, Václava, Anežky, Jana Nepomuckého, Dominika, Tomáše Akvinského, Terezie z Lisieux, Panny Marie a strážného anděla.
Třetí část je strašidelný příběh o tom, co se dělo v areálu bývalého předměstského statku před nálezem mrtvé podnájemnice z Ukrajiny a co se přihodilo po něm. K oběma hlavním postavám se přidávají sousedé, nájemníci a policisté. Nenápadné vnitřní napětí, ambivalence a drama skryté pod civilním povrchem se rychle vystupňují, ale příběh nemá žádné jednoznačné řešení, vše zase jakoby odplyne a hladina se zavře.
Jazyk Kamily Míkové je nápadně jednoduchý, elementární. Jednotlivé obrazy jsou jasné, nelze je zapomenout. Je jim vlastní nedořečenost, spočívají v jakémsi snad nedoslovitelném rámci, a o to jsou sugestivnější.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Vosy, mravenci, mouchy do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Vosy, mravenci, mouchy.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Vosy, mravenci, mouchy (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Vosy, mravenci, mouchy bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Vosy, mravenci, mouchy doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Ostatní

 
Knihkupectví / Ostatní / Vosy, mravenci, mouchy