Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě

Kód: 8757638

Úplný název:

Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě (Antoš Marek, Wintr Jan):

Autor a popis:

Antoš Marek, Wintr Jan, Leges, 304 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
291 Kč (380 Kč)
  / ks  
koupit
 

Z klasické triády mocí zákonodárné, výkonné a soudní se pozornost současné konstitucionalistiky upírá nejčastěji na první z nich. Orgány výkonné moci a soudní moci, rozhodující o právech a povinnostech individuálních osob cestou aplikace práva, ovšem mají obrovský potenciál nejen pro řešení aktuálních politických, hospodářských a sociálních problémů, ale také ve vztahu k případnému ohrožení základních práv a svobod lidí zneužitím moci.

Proto jsme se rozhodli právě výkonné a soudní moci věnovat jedenáctý a dvanáctý z našich již tradičních ústavněprávních výjezdních seminářů. Z nejlepších studentských příspěvků z dubnového semináře v Peci pod Sněžkou a srpnového semináře v Jeseníku jsme sestavili tento sborník.

Sborník je rozdělen do dvou částí.

Příspěvky v první části, věnované výkonné moci, se věnují nepřehlednému systému orgánů výkonné moci, zahrnujícímu prezidenta republiky, vládu, ministerstva, jiné správní úřady s celostátní i regionální působností, orgány územní i profesní samosprávy, ozbrojené síly a sbory, státní zastupitelství, nezávislé orgány uvnitř státní správy, na jejím okraji i mimo ni, jakož i soukromé osoby a korporace, na něž byl přenesen výkon veřejné správy. Tento systém lze chápat jako výsledek hledání rozumného kompromisu mezi navzájem kolidujícími principy demokratické legitimity, odbornosti, nezávislosti, účelnosti a hospodárnosti, ovšem v konkrétních případech vyvstávají závažné pochybnosti o správnosti zvoleného řešení.

Hlavním tématem druhé části je justice a spravedlivý proces. Příspěvky se zabývají mimo jiné dlouhodobým hledáním optimální podoby státní správy soudů a společenskou úlohou soudců. Nezávislé soudnictví je důležitým předpokladem práv na soudní a jinou právní ochranu podle páté hlavy Listiny základních práv a svobod, část příspěvků se tedy věnuje těmto základním právům, jako je právo na spravedlivý proces, presumpce neviny nebo právo na veřejné projednání věci bez průtahů. Probrány jsou i právněteoretické otázky týkající se závaznosti judikatury a důvodů a způsobů její publikace.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Pravo

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Pravo / Výkonná a soudní moc v demokratickém právním státě