Vznešené hodnoty lesů a potoků

Kód: 9052111

Úplný název:

Vznešené hodnoty lesů a potoků (Kuo S’, Kuo Si, Pejčochová Michaela):

Autor a popis:

Kuo S’ Kuo Si Pejčochová Michaela, ExOriente, 168 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
138 Kč (180 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.2.2018 dopoledne. 
 

Publikace přináší překlad nejvýznamnějšího staročínského traktátu k teorii krajinomalby (spolu se zrcadlovým čínským originálem) a podrobný rozbor tohoto teoretického spisu, doplněný barevnou obrazovou přílohou.

Severosungský malíř Kuo Si se do historie zapsal především svými nástěnnými malbami, paravány a svitky s krajinnými motivy. Zanechal nám i záznam svých názorů na malířskou tvorbu, text Vznešené hodnoty lesů a potoků, který po jeho smrti redigoval a vydal syn Kuo S’. Kuo Si byl malířem samoukem, rád se toulal po lesích a horách, kde studoval různé podoby krajinných scenérií, které se pak staly náměty jeho obrazů. Časem se proslavil tak, že byl pozván do císařského paláce a stal se nejoblíbenějším malířem sungského císaře Šen-cunga.
Snad ještě větší dopad na malířskou tvorbu následujících období měl Kuo Siho traktát Vznešené hodnoty lesů a potoků. V něm se vyjadřuje k filosofickým a estetickým východiskům malířské tvorby, stejně jako k technickým problémům spojeným se zobrazováním krajiny. Tu chápe jako místo, kam vzdělaný člověk uniká ze světa společenských pravidel a závazků a hledá tam odpočinek a vnitřní naplnění. Malbu krajiny pak vidí jako důležitý prostředek ke sblížení člověka se skutečnou krajinou, a to jak v duchovní rovině, neboť zvládnutí umění krajinomalby předpokládá důkladné poznání a pochopení fungování přírodních procesů, tak fyzicky v době, kdy se malíř z nějakého důvodu nemůže vydávat do přírody samotné. Mnohá z těchto ponaučení zůstávají živá po celou dobu dalšího vývoje čínského malířství a dodnes patří k základním pravidlům, která si musí každý student čínské krajinomalby osvojit.

Michaela Pejčochová je kurátorkou čínských sbírek Národní galerie v Praze. Vystudovala sinologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, věnuje se dějinám starého i moderního čínského malířství a čínským teoriím umění.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Vznešené hodnoty lesů a potoků do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Vznešené hodnoty lesů a potoků.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Vznešené hodnoty lesů a potoků (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Vznešené hodnoty lesů a potoků bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Vznešené hodnoty lesů a potoků doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Vznešené hodnoty lesů a potoků