Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl

Kód: 2060795

Úplný název:

Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl (Konstantinovič Georgij):

Autor a popis:

Konstantinovič Georgij, NAŠE VOJSKO, 413 stran, jazyk - čeština, 2006

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
243 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
 

Maršál Sovětského svazu Georgij Konstantinovič Žukov je považován za nejvýznamnější osobnost sovětského vojenství. Dvakrát se za svého života dostal na samý vrchol vojenské hierarchie, avšak dvakrát byl také z těchto výšin svržen sovětskými politickými představiteli a v první polovině šedesátých let bylo jeho jméno určeno k zapomnění. V době politické nemilosti usilovně pracoval na knižní podobě svých pamětí, které po mnohaměsíčních sporech se státní mocí a po mnoha cenzurních zásazích byly v roce 1969 vydány.
Zájem o Žukovovy vzpomínky v tehdejším Sovětském svazu i v zahraničí předčil i ta nejsmělejší očekávání. Za 35 let byly vydány ve dvou desítkách jazyků a jejich celkový -náklad překročil 60 miliónů výtisků. V ruštině byly v roce 2005 vydány po patnácté, toto české vydání je již třetí.
Teprve koncem osmdesátých let však bylo zveřejněno, že téměř čtvrtina původního textu maršálových pamětí padla za oběť cenzuře. Komunistickému režimu nestačila Žukovova autocenzura, jež se programově vyhýbala všem tehdy tabuizovaným tématům, týkajících se zvláště sovětských válečných příprav v letech 1939 až 1941 či neúspěšným bojovým akcím sovětských vojsk v letech 1941 až 1943. Cenzoři autora donutili vypustit všechny pasáže týkající se represí sovětského velitelského sboru v letech 1937 a 1938, pasáže kriticky hodnotící Stalina apod.
Český čtenář dnes dostává poprvé k dispozici autorsky úplné Žukovovo dílo, redakčně doplněné o připomínky těch událostí, jež sám autor chtěl zamlčet, neboť byly komunistickému režimu nebezpečné či aspoň nepříjemné.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Osobnosti a osudy

 
Knihkupectví / Historie / Osobnosti a osudy / Žukov - Vzpomínky a úvahy 2.díl