Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka

Kód: 7497119

Úplný název:

Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka (Radvan Jaroslav): Vyprávení z Moravského Slovácka

Autor a popis:

Radvan Jaroslav, Akcent, 120 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
160 Kč (229 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 22.11.2017 dopoledne. 
 

Vyprávění, která autor předkládá, byla sepsána v duchu klasických lidových pohádek, svým obsahem a zaměřením jsou však určena dospělým. Inspiraci k jednotlivým příběhům autor nacházel nejen v klasických pohádkách a bajkách, ale i v anekdotách, a dokonce i v církevních textech. Z velké části jde však o příběhy zcela původní. Byly sepsány v nářečí a do spisovné češtiny byly převedeny dodatečně. Ponecháním přímé a nepřímé řeči a některých slovních vazeb je uchováno zdání jejich lidovosti. Použitý jazyk ale neodpovídá konkrétnímu nářečí žádné obce.
Osoby vystupující v pohádkách bývaly typické figurky někdejší vesnice. Nesmí tu proto scházet bohatý rolník a chudý nádeník, kovář nebo mlynář a koneckonců ani farář a kostelník. Z pohádkových bytostí jsou to především čerti - na žádnou jinou pohádkovou bytost není v našich příslovích, úslovích a rčeních pamatováno tak, jako právě na ně. Český (a tedy i moravský) venkovský čert není, ani nemůže být, ztělesněním zla, ale naopak nástrojem spravedlnosti, aby alespoň on potrestal, co by mělo být potrestáno, a odměnil, co si odměnu zasluhuje. Ostatně - myslíte, že na oblibě (a potřebě) pohádek, ve kterých dobro vítězí a zlo bylo potrestáno, něco změnilo těch posledních 25 let?
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Mýty, pohádky a legendy

 
Knihkupectví / Beletrie pro dospělé / Mýty, pohádky a legendy / Z dědiny a vinohradů - Vyprávění z Moravského Slovácka