Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu

Kód: 8747459

Úplný název:

Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu (Kopeček Lubomír, Hloušek Vít): Úrednické a polopolitické vlády v Ceské republice a Ceskoslovensku

Autor a popis:

Kopeček Lubomír, Hloušek Vít, Barrister a Principal, 120 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
35 Kč (50 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 23.10.2017 dopoledne. 
 

Českou politiku tradičně provází nestabilita koaličních vlád. Od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993 do současnosti se vystřídalo už 11 vládních kabinetů, jejichž průměrná životnost byla necelé dva roky. V evropské srovnávací perspektivě je na tom Česká republika podobně jako Itálie nebo Belgie, které patří k zemím s nejmenší trvalostí vlád v rámci Evropské unie. To je doprovázeno fenoménem tzv. přechodných vlád, které nastupují v situaci politické krize, jejichž specifikem je více či méně úřednický či technokratický („odbornický“) charakter.
Hlavním cílem knihy je přiblížit a srovnat případy takovýchto úřednických a polopolitických vlád a zamyslet se nad tím, proč k tomuto řešení politická elita sahala a jak se v tom odráží starší česká politická tradice a myšlenkové stereotypy. Autoři se proto vedle detailního pohledu na dva případy takovýchto vlád - vlády Josefa Tošovského (1998) a Jana Fischera (2009/10) - věnují i jejich kořenům v československé politické historii, a to v meziválečné éře a v prvních polistopadových letech.
Analýza úřednických a politických vlád je zasazena do kontextu problémů s vládnutím v České republice. Autoři se zamýšlejí nad funkcemi vlád a stran v demokracii a nad příčinami, proč je stabilita a akceschopnost českých kabinetů menší, než by mohla být. V závěru knihy rozebírají možnosti, jak české problémy s vládnutím řešit.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Záchrana státu? - Úřednické a polopolitické vlády v České republice a Československu